Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Lídři koaliční kandidátky diskutovali se členy napříč krajem

Lídři koaliční kandidátky diskutovali se členy napříč krajem

31. 1. 2024

Již na podzim nás čekají důležité krajské volby, naše hnutí vyrostlo v regionech, máme zde své kořeny a snažíme se naslouchat starostům s malým „s“ i našim členům a příznivcům v kraji. Proto se lídři naší kandidátky do krajských voleb Ivo Vondrák a Michaela Šebelová postupně sešli se všemi oblastními organizacemi našeho kraje a s krajskou mládeží.

Lídři koaliční kandidátky diskutovali se členy napříč krajem

Lídři koaliční kandidátky diskutovali se členy napříč krajem

Nejen aby se jim bývalý úspěšný hejtman a nyní lídr hnutí O. k. Ivo Vondrák osobně představil a zodpověděl jim jejich dotazy, ale hlavně aby společně diskutovali o tom, jak by měl jednou vypadat Moravskoslezský kraj, ve kterém mladí lidé rádi zůstávají.  

V rámci setkání s moravskoslezským mSTANem se všichni shodli mimo jiné na tom, že je důležité v kraji podporovat univerzity, podnikání a inovace.

Na setkání oblastních organizací Novojičínska a Frýdecko-Místecka bylo zmíněno například téma regionální dopravy. Konkrétně vlakové spojení z Ostravy směr Frenštát pod Radhoštěm, které cestujícím velmi komplikuje přestupování ve Frýdlantu nad Ostravicí, cestu prodlužuje a snižuje komfort. Jsme přesvědčeni, že kvůli tomu část cestujících raději než vlak zvolí auto. Dalším z témat, která přesahují do celého kraje, je rozšíření podpory a další rozvoj terénní sociální a zdravotní péče, která zajistí obyvatelům důstojné stáří v přirozeném domácím prostředí.

Neusne započatá transformace Ostravska? I o tom se debatovalo na setkání se zástupci naší nejpočetnější – ostravské – oblastní organizace, oba lídři ochotně odpovídali na kladené otázky a nastínili budoucí plány. Pro Ostravu považujeme za klíčová témata strategických transformačních projektů, mezi které patří například výzkumné centrum LERCO Ostravské univerzity a REFRESH Vysoké školy báňské či krajské vědecké komunitní centrum a knihovna označované jako Černá kostka. Tyto projekty mají potenciál změnit nejen Ostravu, ale významně zvýšit vzdělávací možnosti či kulturní vyžití pro obyvatele celého kraje.

Velkou výhodou nás Starostů je dobrá znalost území a potřeb lidí v regionu. Ivo Vondrák a lidé z jeho hnutí mají zase zkušenosti s vedením kraje a rádi by na svou práci navázali. Nejen o tom, jak tyto naše výhody zúročit, diskutovali na setkání oblastní organizace Karvinska. Z této oblasti zaznívají obavy z nedostatku stomatologů a pediatrů, což je problém celého kraje, navíc také obavy o bezpečnost. Příležitost naopak vidí v maximálním využití operačního programu Spravedlivé transformace.

Na společném setkání oblastních organizací Bruntálska a Opavska byla jako jedna z priorit zmíněna podpora patriotismu místních obyvatel, aby lidé byli hrdí, že žijí v lokalitě Opavského Slezska. A s tím také spojená podpora trendu, kdy kultura jde za občanem. V území je potřeba také podporovat výstavbu infrastruktury, např. komunikaci I/56 z Ostravy do Opavy přes Hlučínsko.


Návrhy, které na těchto a dalších pracovních schůzkách zazní, budou sloužit jako podklady pro vytyčení priorit naší koaliční kandidátky s názvem Starostové a osobnosti pro kraj. Děkujeme všem, kteří se do příprav již zapojili nebo se zapojí, za jejich čas a energii. 

 

Autor: L Honusek 2