Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Lidé se ptají: Bylo to opravdu nutné?

Lidé se ptají: Bylo to opravdu nutné?

21. 7. 2020

Od března 2020 se potýkáme s Koronavirem. Vláda velice rychle uzavřela hranice a zavedla nutná opatření. V květnu a červnu se vláda chlubí, jak to Česko zvládlo a jak nás mají za příklad v zahraničí.

Adam Kratochvíl - Hošťálkovice

Adam Kratochvíl - Hošťálkovice

Veřejně exhibují jak pracují na tom, aby se Češi dostali na dovolenou a jak pracují na tom, že se to občana nedotkne. Vytvářejí pocit jistoty a lidé si už myslí, že druhá vlna nepřijde.

Je nutné si, ale vzpomenout na to co tohle „příkladné“ zvladnutí situace doprovázelo. Nejdříve tvrdí, že ochranných pomůcek je dosti. Pak přiznávají, že nejsou, ale že pracují na jejich nákupu. Následuje povinnost nosit roušky, ale stát stále nemá roušky. Občané, ale nelení a začínají šít. Šije celá rodina, pro sebe i pro okolí. Šijeme pro sociální služby. Šijeme pro všechny.

Roušky tedy neměl nikdo, ale nakonec je mají všichni. Popravdě na ten pocit sounáležitosti při šití roušek budu vzpomínat z hrdostí. Nicméně už od začátku krize obce nedostávají informace dřív, než se řeknou na tiskovce. Z počátku jsem si říkal, že je to bezprecedentní situace a je třeba to řešit rychle. Po více jak třech měsících se to nezměnilo a tento pátek nám bylo oznámeno, že na území Moravskoslezského kraje se z hodiny na hodinu mění hygienická opatření. Ruší se akce nad 100 lidí, zavádí se plošné nošení roušek a mnoho dalších.  Je důležité napsat kdo rozhodl Krajská hygienická stanice s posvěcením ministra zdravotnictví. Údajně se to celé konzultovalo dva dny. O nějaké možnosti zpřísnění nevěděl hejtman, primátor Ostravy, ani samotné obce.

No jo tak už to všichni ví, naštěstí máme Facebook a Twitter. Musím se, ale ptát končí tento příběh zavedením opatření? Neskrývá se pod rouškou této frašky skutečný problém?

Jako člověk na vozíku a sociální pracovník vnímám, že celou touto krizí je v ohrožení sociální a zdravotní systém. Největší ohrožení v Česku neskýtám v Koronaviru, ale v samotné vládě. Vláda za tři měsíce nedokázala vytvořit systém krizové komunikace. Nevytvořila ani náznak krizového plánu, pokud přijde druhá vlna. Tímto utahuje nebezpečnou smyčku všem lidem, kteří jsou na sociálním a zdravotním systému závislí. Lidé s potřebují získat důvěru ne vládu, ale důvěru v systém péče, aby byli schopni přečkat tuto krizi. Ptám se, vytváří vláda prostředí, kde by občané mohli najít důvěru ve vydaná rozhodnutí? Říká se, že stát je silný jako ten nejslabší občan. Mám obavu, že náš stát může hodně oslabit.

No vždy se snažím na konci říct, co vidím jako řešení.  Jako zastupitel si myslím, že by obce měli být lépe informováni o nadcházejících opatřeních. Jak jinak mohou být připravení? Právě obce mají nejlepší kontakt s občany, pro obce nejsou občané čísla. Obce budou, pokud nějaká druhá vlna přijde, v první linii. Možná je to ode mne trochu naivní, ale přeji si, aby sse vláda chovala odpovědněji, závisí na vás budoucnost naší země. Nechci rezignace ministra, ani ředitelky krajské hygienické stanice. Chci odpovědný stát…

Adam Kratochvíl, zastupitel MO Ostrava Hošťálkovice

Autor: L Honusek 2