Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Krajská organizace má nové vedení

Krajská organizace má nové vedení

15. 2. 2023

V úterý na Valentýna se v Hošťálkovicích uskutečnil volební sněm krajské organizace hnutí.

Předsedkyně Michaela Šebelová s místopředsedy Jiřím Jurečkem (vlevo) a Petrem Rysem

Předsedkyně Michaela Šebelová s místopředsedy Jiřím Jurečkem (vlevo) a Petrem Rysem

Mandát starému krajskému vedení po dvou letech vypršel, a tak krajský výbor svolal do Kulturního domu v Hošťálkovicích volební sněm. Necelá šedesátka delegátů z řad členů a registrovaných příznivců napříč Moravskoslezským krajem se sešla, aby si zvolila nové krajské vedení.
Za celostátní vedení hnutí byl na sněmu přítomen 1. místopředseda hnutí Lukáš Vlček, který v diskusi po svém úvodním slově odpovídal na dotazy z řad přítomných delegátů.

Po nezbytných formalitách přednesl zprávu o činnosti dosluhující předseda krajského výboru Jiří Jureček, který ve svém vystoupení shrnul úspěchy i neúspěchy uplynulých dvou let, poděkoval všem za spolupráci a oznámil, že na předsedu již nebude kandidovat.

Po vystoupení předsedkyně krajské rady mSTAN Ester Weimerové přistoupili delegáti k nejdůležitějšímu bodu krajského sněmu - volbě krajského vedení. Nejdříve se po diskusi rozhodli rozšířit stávající sedmičlenný výbor o předsedy oblastních organizací a dohodli se na způsobu volby jednotlivých funkcí. Předseda volební komise následně zahájil vlastní volbu. Z nominovaných čtyř členů krajské organizace na funkci předsedy se nakonec tři z nich nominace vzdali.  S počtem 51 hlasů z celkového počtu 58 delegátů byla předsedkyní krajské organizace na následující dva roky zvolena bývalá starostka Kunčic pod Ondřejníkem a současná poslankyně parlamentu ČR Michaela Šebelová.

Následná volba místopředsedů však již tak jednoduchá nebyla. O dvě křesla místopředsedů se ucházeli čtyři členové. V prvním kole se s počtem 35 hlasů stal 1. místopředsedou dosavadní předseda a starosta Hošťálkovic Jiří Jureček. Jelikož druhý v pořadí obdržel jen rovných padesát procent hlasů, muselo se jít do druhého kola volby, ve kterém byl 31 hlasy zvolen druhým místopředsedou současný místostarosta Bruntálu Petr Rys.

O další čtyři místa členů krajského výboru se strhla ještě větší bitva než o posty místopředsedů. Nominaci na člena výboru přijalo celkem třináct delegátů. Volba členů výboru proběhla jednokolově, a tak bylo po sečtení hlasů volební komisí ihned jasno. Za členy krajského vedení si delegáti zvolili Petra Letochu z Karviné, Michaela Rataje z Branky u Opavy, Davida Kulu z Palkovic a Andreu Lorkovou ze Závady. Kandidáti, kteří se umístili na dalších čtyřech místech, jsou náhradníky za případné odstoupivší členy krajského vedení. Dle rozhodnutí sněmu tak krajské vedení doplní šest předsedů, případně zástupců jednotlivých oblastních organizací z Ostravska, Opavska, Karvinska, Frýdecko-Místecka, Novojičínska a Bruntálska.

Závěrečné slovo pak měla nově zvolená předsedkyně Michaela Šebelová, která poděkovala za důvěru a popřála novému vedení mnoho sil do práce v následujících měsících, které nebudou vzhledem k přípravě dvou voleb v příštím roce jednoduché.

Autor: L Honusek 2