Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Každá krize je cesta k pozitivní změně.

Každá krize je cesta k pozitivní změně.

13. 5. 2020

“Každá krize je cesta k pozitivní změně,“  říká předseda krajského výboru Jan Lipner.

Jan Lipner

Jan Lipner

Pandemie jasně ukazuje potřebu a sílu společenské solidarity. Bez fungujícího veřejného zdravotnictví bychom jí však nedokázali čelit. Také zavřené školy a omezená kultura nám teď důrazně připomínají, jak důležité pro společnost jsou. O veřejnou podporu a záruky nyní ovšem žádají i malé a velké firmy.

Česko se dokázalo během jednoho týdne zmobilizovat a držet při sobě, šít roušky pro ostatní nebo nakupovat pro ohrožené seniory v sousedství. To vše dokazuje, že je možné tuto krizi společně překonat.  Je třeba ale nad věcmi přemýšlet. Nad tím, jaký bude mít krize dopad nejen ekonomický, ale i ekologický. Jak tohle všechno ovlivní fungování malých i velkých podniků a firem. Chovejme se zodpovědně, ještě není vyhráno. Čeká nás ještě dlouhá cesta, ale každá krize je cesta k pozitivní změně,“  zhodnotil současnou situaci předseda krajského výboru Jan Lipner.

Z veřejných rozpočtů jsou slibovány obrovské záchranné programy a další mají následovat. Objevují se přitom i tendence, které jdou proti spravedlivému řešení krize, jako například pokusy zabránit řešení klimatické krize nebo útoky na neziskové organizace. Ojedinělé nejsou ani snahy posílit už tak mocné ekonomické a politické hráče, kteří současnou situaci chápou jako příležitost.

Teď je ten správný čas apelovat na českou vládu, parlament, ale i na nás samotné.

 

Autor: L Honusek 2