Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Kauza přehrady v Nových Heřminovech

Kauza přehrady v Nových Heřminovech

3. 8. 2020

Na Bruntálsku v obci Nové Heřminovy má vzniknout přehrada. Povodí Odry postupně vykupuje pozemky a provádí demolice budov. Nemá je ale všechny, zbývající pozemky vlastní obec, která s vodní nádrží nesouhlasí. Sucho a bleskové povodně teď plánům dávají větší obrys.

vizualizace přehrady

vizualizace přehrady

Hnutí STAN tento postup také neschvaluje, snažíme se hledat lepší a udržitelnější řešení, které bude pro naši krajinu co nejvíce přirozené. Přehrady, představující stovky tun kamene a betonu, ty pro naši krajinu zcela jistě přirozené nejsou. 

Obec Nové Heřminovy se nachází v Moravskoslezském kraji. Nenápadná vesnic leží mezi Krnovem a Bruntálem. O stavbě přehrady se zde mluví už desítky let. 

Je to obrovský zásah do místního osídlení i do krajiny. Masivní zásahy do krajiny jsou jednou z příčin současné situace. Přehrady nejsou řešením problému, jsou jeho součástí. Ministerstvo zemědělství argumentuje tím, že toto vodní dílo do budoucna bude chránit životy a majetek mnoha lidí. Existují ale mnohem efektivnější způsoby, jak udržet vodu v krajině, než tento megalomanský projekt, ” okomentoval kauzu lídr hnutí STAN pro Moravskoslezský kraj Jan Lipner. 

Ministerstvo zemědělství chce s budováním přehrady pokročit. Povodí Odry postupně vykupuje pozemky a provádí demolice budov. Nyní je vykoupeno 98,5 procenta rozlohy budoucí přehrady. Zbytek pozemků vlastní obec, ty se chystá podnik Povodí Odry vyvlastnit.   

Proč budí výstavba přehrady takové emoce, když ministerstvo tvrdí, že má přehrada ochránit tamní občany jejich majetek před rizikem povodní? 

Situace mezi obecním úřadem a státním podnikem zůstává napjatá. Ředitel Povodí Odry se však netají tím, že přehrada prostě bude. Starosta obce i lidé v Nových Heřminovech proti rozhodnutí protestují. A není se čemu divit. Část obce by kvůli přehradě měla zmizet po vodní hladinou.

Nám to není jedno. Bojujme proti suchu cestou zdravého rozumu. 

Autor: L Honusek 2