Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Karvinsku dochází dech i trpělivost

Karvinsku dochází dech i trpělivost

5. 7. 2020

Na Karvinsku se od pátku 3.7. 2020 na šest týdnů přerušil provoz ve všech dolech, důvodem je stoupající počet nakažených koronavirem. 

Karvinsku dochází dech i trpělivost

Karvinsku dochází dech i trpělivost

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha není kompletní karanténa či omezení pohybu na místě. Zdůraznil, že je ale nutné dodržovat nařízení mimořádná opatření. Uzavření OKD by stát podle Vojtěcha nenařídil, k tomuto kroku se rozhodla sama firma.

"Ze zkušeností v jiných státech včetně sousedního Polska víme, že v dole není možné spolehlivě zamezit šíření nákazy. Karvinští zastupitelé Petr Letocha (STAN) a Zuzana Klusová (Piráti) na tento problém upozorňovali už v březnu, kdy poslali první otevřený dopis premiérovi a žádali jen, aby provoz v těžební společnosti uzavřel a zamezil tak šíření nákazy. V květnu pak druhým dopisem vyzývali k plošnému testování. Vláda i krajská hygienická stanice tvrdili, že mají vše pod kontrolou. Jenže virus se šíří obrovskou rychlostí a lidem na Karvinsku dochází trpělivost i dech. Zatímco zbytku republiky začaly prázdniny, na Karvinsku se díle zpřísňují restrikce, “ okomentoval situaci  Jan Lipner, lídr koaliční kandidátky STAN, ZELENÍ a NEZÁVISLÍ.

Po několika týdnech se vyplnila předpověď a situace se na Dole Darkov zhoršovala. Plošná testování odhalila stovky nemocných a Karvinsko se tak stalo ohniskem nákazy. Ve čtvrtek přišla zpráva, že OKD oznamuje přerušení těžby. V době, kdy je v Karviné již přes 1200 lidí pozitivně testováno na Covid 19 a virus se mezi obyvateli šíří dál. Koronavirem se nakazili také zdravotníci v nemocnicích v Karviné i Bohumíně.

Obyvatelé této oblasti čekají náročné týdny, věříme, že se dá všechno zase brzy do pořádku. Protože nám to není jedno. 

Autor: L Honusek 2


Mohlo by vás také zajímat

STANoviny Středočeského kraje 11/2020
STANoviny Prahy 11/2020
STANoviny Pardubického kraje 11/2020

Mohlo by vás také zajímat

STANoviny Středočeského kraje 11/2020
STANoviny Prahy 11/2020
STANoviny Pardubického kraje 11/2020