Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Je na čase poprat se s vodárenskou lobby

Je na čase poprat se s vodárenskou lobby

7. 8. 2020

Voda je nedílnou součástí našeho života. Soukromé vodárenské společnosti ovládají trh s vodou a ceny vodného a stočného neustále rostou. Jedná se o veřejný statek vlastněný nadnárodními korporacemi. Je to takto správně?

ilustrační obrázek

ilustrační obrázek

Roky se vedou debaty o tom, jak ekonomicky a racionálně řídit vodárenství. Správu vody v mnoha případech řeší nadnárodní korporace, se kterými obce v 90. letech podepsaly dlouhodobé smlouvy. Tyto firmy však neustále zvyšují ceny vodného a stočného. Stav vodohospodářské infrastruktury se však nijak zvlášť nezlepšuje. Opravy si stále zajišťují samotná města a obce, které na rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury mnohdy nemají dostatek finančních  prostředků. Pitná voda tak v důsledku chátrajících vodních potrubí mizí. A to vše se promítá na spotřebiteli. 

“Roky slýcháme politiky hovořit o důležitosti vody. Voda je život. Vedeme debaty o boji proti suchu a ochraně vody, ale zatím ji nevedeme o tom, jak ekonomicky řídit vodárenství. Ceny vodného a stočného pravidelně rostou. Neznám jediného politika, který by se měl v programu  “utkat se s vodárenskou lobby, “ dodal kandidát do senátu v obvodu 72-Ostrava-město Rostislav Gromnica.

Celou situaci také komplikuje sucho, cena vody tak nadále roste. Důsledkem je zdražování prakticky všech výrobků a služeb.  

Voda je veřejný statek. Je na čase poprat se s touto vodárenskou lobby.

Nám to není jedno.

Bojujme nejen proti suchu, ale i proti růstu vodného a stočného. 

Autor: L Honusek 2