Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Jak se zrodili poslanci STAN v Moravskoslezském kraji.

Jak se zrodili poslanci STAN v Moravskoslezském kraji.

24. 10. 2021

Všichni tři noví poslanci za PirSTAN v Moravskoslezském kraji (Petr Letocha, Michael Rataj a Michaela Šebelová) se dostali do sněmovny díky preferenčním hlasům ze čtvrtého, desátého a dokonce čtrnáctého místa.

Noví poslanci za STAN  v Moravskoslezském kraji

Noví poslanci za STAN v Moravskoslezském kraji

Pár dní před volbami preference koalice Piráti a Starostové klesaly a Petr Letocha, kandidát s číslem 4 a lídr STAN v Moravskoslezském kraji si připouštěl, že jemu osobně to letos nevyjde. „Přestože jsem věřil a snažil jsem se pro to dělat vše, byl jsem připraven na všechno,“ vzpomíná nově zvolený poslanec za koalici PirSTAN na dny a hodiny před víkendovými volbami do Poslanecké sněmovny. A ono to nakonec vyšlo. Voliči kroužkováním svých favoritů zamíchali mandáty nejen na kandidátce v Moravskoslezském kraji, ale v celé republice a sedmatřicetiletý karvinský podnikatel a zastupitel za STAN Petr Letocha se právě díky preferenčním hlasům, kterých získal 5671 (8,80 %), stal jedním ze tří poslanců této koalice.A jaké jsou jeho priority ve sněmovně? Pomoc s digitalizací veřejné správy a v rámci hospodářské politiky je to téma, kterému budeme čelit a to konsolidace státního dluhu. Kromě programových témat by chtěl přispět navrácením slušnosti do politiky.
 

Michael Rataj doplňuje: „V parlamentních volbách jsem kandidoval z desáté pozice a vůbec jsem nepředpokládal, že bych mohl do výsledků voleb zasáhnout. Poslanecký mandát mi připadl na základě 6225 preferenčních hlasů (9,66 %). Je to nečekaný a troufám si říci, že možná i nezasloužený volební úspěch, proto jej beru s pokorou. Rád bych všechny úkoly vyplývající z této funkce úspěšně zvládl. Chtěl bych poděkovat všem voličům za jejich hlasy a vyjádřit přesvědčení, že nastane kýžená změna a nově sestavená vláda bez hnutí ANO a podpory extremistických stran povede zemi v příštích čtyřech letech ku spokojenosti všech obyvatel České republiky. K tomu se budu snažit přispět také svými silami. Rád bych pracoval v hospodářském a sociálním výboru Sněmovny,“ říká Michael Rataj.

Michaela Šebelová získala 6 293 preferenčních hlasů (9,76 %) a stala se tak největší ženskou skokankou voleb v celé republice. Zprvu nemohla uvěřit, že se z 14 místa kandidátky dostala do sněmovny nakonec z prvního místa.

 „Přišlo mi na zvolení asi desítky, možná stovka reakcí. Lidé mi píšou, že mě sice osobně neznají, ale volili mě, protože věří starostům, a že jim přišlo, že jsem obyčejná a dělám svou práci srdcem. Podle nich jsou starostové nejblíže k problémům lidí a chovají se slušně. Určitou roli zcela jistě sehrála iniciativa Zakroužkuj ženu, která vyzývala voliče, ať upřednostní ženy – právě proto, že jsou často na nevolitelných místech. A také výzva Milionu chvilek, ať lidé u voleb kroužkují,“ myslí si starostka. „Věřím, že se nám podaří do sněmovny vnést lepší kulturu jednání. Politika je podle mě o spolupráci, dá se dělat slušně na všech úrovních. Někdy bylo až nedůstojné, co ve Sněmovně poslanci předváděli,“ podotýká. „V komunální politice se mi osvědčilo snažit se vždy hledat společné řešení a neprosazovat za každou cenu svůj názor. Možná také to by šlo přenést do celostátní politiky,“ dodává Šebelová s tím, že pozitivní roli může sehrát i odlišný ženský přístup. „Přijde mi, že nám ženám jde spíše o to, dobrat se výsledku než se bít v prsa, že jsme to byly my, kdo toho dosáhl. Umíme najít řešení.

Všichni noví poslanci MSK se těší na novou životní etapu a práci v poslaneckém klubu STAN.