Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Jak se stalo, že Česko zaspalo druhou vlnu koronaviru?

Jak se stalo, že Česko zaspalo druhou vlnu koronaviru?

17. 9. 2020

Ptát se, jestli Česko zaspalo druhou vlnu koronaviru už je trochu bezpředmětné, kde přesně a proč se stala chyba, jak moc je situace vážná? 

Jak se stalo, že Česko zaspalo druhou vlnu koronaviru?

Jak se stalo, že Česko zaspalo druhou vlnu koronaviru?

V žádném případě nechceme přispívat k šíření paniky, ale onemocnění covid-19 je tady s námi a ještě nejspíše dlouho bude, proto je třeba dodržovat určitá pravidla, protože situace není zrovna ideální. Důvěřujme odborníkům a podloženým studiím.

“Situace se vymkla kontrole, hygieny absolutně nestačí trasovat. I odborníci už se jen modlí, aby viru nepřibyla mortalita další mutací. Splnilo se do posledního písmena, co jsem předpovídal od jara, kdy začalo rozvolňování. Rozvolňování karantény, které bylo díky politickému rozhodování vlády prováděno příliš rychle - v podstatě po dnech, byla fatální chyba. Nejlépe jsou na tom státy evropské unie, které mnohá opatření jako například roušky a hromadné akce vůbec nerozvolnily.Takhle to dopadá, když politici neposlouchají odborníky, ale rozhodují podle přání svých voličů. Navíc vláda i ministerstvo zdravotnictví promarnili několik měsíců od první vlny pandemie, nezačali s realizací nutné reformy hygienických stanic, jen jim dodali pár počítačů a externích pomocníků. To samozřejmě nemůže stačit “ okomentoval současnou situaci kandidát do senátu a lékař Rostislav Gromnica.

Zamysleme se ale sami nad sebou, nečekejme na nařízení vlády. Chovejme se zodpovědně k sobě samým i ostatním. Nosme respirátory nebo roušky, dodržujte rozestupy a sociální distanc. To je totiž ten nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak můžeme bojovat s šířením nákazy. Další etapa totiž může být daleko dražší a horší - celoplošná opatření, uzavření všech škol a podniků, to vše se samozřejmě velmi negativně projeví na naší ekonomice, daleko fatálněji, než tomu tak bylo na jaře.

Nejslabší články systémou jsou testy v laboratořích a trasovací kapacita krajských hygienických stanic. Ty se musí posílit - nestačí však nakoupit nové počítače, musí se posílit personálně, zkvalitnit a zefektivnit systémy, se kterými pracují. Ve spolupráci s univerzitami, vědci a každým, kdo může poskytnout své know-how. Lidé musí porozumět opatřením Musí o nich nejen vědět, ale také jim rozumět tak, aby upravili své chování ve smyslu principu 4 R, tedy roušky, rozestupy, mýt ruce, rozum. Osvěta je stejně důležitá, jako rozhodovat o tom, co se kdy zavře. Vytvořit plán pro další fáze, aby bylo jasné, co se bude dít při různém denním růstu nakažených, “ dodal předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Teď je to vše jen na nás, na jednotlivcích. Nám to není jedno.