Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Helena Pešatová: Nedostatek pediatrů – velký problém nejen pro příhraniční regiony

Helena Pešatová: Nedostatek pediatrů – velký problém nejen pro příhraniční regiony

2. 4. 2024

Nedostatek pediatrů v nemocnicích, ale i v primární péči, je celostátním problémem. Už dlouho se hovoří o potřebných změnách ve vzdělávání budoucích pediatrů a jejich zapojení do praxe.
Mnohé nemocnice u nás se potýkají s nedostatkem zdravotního personálu a tento problém se před dvěma lety citelně dotkl také dětského oddělení nemocnice ve Frýdku-Místku.

 

Fotografie z návštěvy Nemocnice ve Frýdku-Místku, p.o. s primářkou dětského oddělení doc. MUDr. Evou Kláskovou, Ph.D., MHA, a ředitelem nemocnice Ing. Tomášem Stejskalem, MBA.

Fotografie z návštěvy Nemocnice ve Frýdku-Místku, p.o. s primářkou dětského oddělení doc. MUDr. Evou Kláskovou, Ph.D., MHA, a ředitelem nemocnice Ing. Tomášem Stejskalem, MBA.

Rozlehlý příhraniční a podhorský region dětské oddělení potřebuje.
Když bylo v dubnu 2022 oznámeno omezení provozu dětského oddělení nemocnice ve Frýdku-Místku, byla veřejnost touto skutečností značně znepokojena. Občané tehdy vyjádřili podporu a snahu o udržení oddělení a dětské lékařské pohotovosti peticí, kterou podepsalo téměř 11 000 obyvatel regionu. Na potřebnou dostupnost lékařské péče pro děti výrazně upozorňovaly zejména rodiny s dětmi, které žijí v odlehlejších částech našeho podhorského regionu. Již v současné době zde nejsou splňovány zákonné časové limity pro dojezd záchranné služby a první pomoc tam poskytuje jednotka hasičského záchranného sboru.

Situace po dvou letech
Pro zajištění fungujícího dětského oddělení bylo cílem ředitele nemocnice Ing. Tomáše Stejskala, MBA, získat kvalifikovaného odborníka na post primáře. Podařilo se a od ledna 2024 tuto významnou pozici zastává Doc. MUDr. Eva Klásková, Ph.D. S paní primářkou a panem ředitelem jsme si prošli dětské i novorozenecké oddělení a následně jsme diskutovali o současné situaci. Byla jsem ujištěna, že dětské oddělení je pro naše děti i jejich rodiče již plně k dispozici a do budoucna je plánován jeho další rozvoj a modernizace. Vyjádření paní primářky mne ubezpečilo, že pod jejím vedením bude celé oddělení, ale hlavně naši malí pacienti, v těch nejlepších rukou. Paní primářka je také přesvědčena, že se jí zde postupně podaří vychovat řadu pediatrů pro primární i lůžkovou péči.

Problémem zůstává naplnění lékařské pohotovostní služby pro děti
Co se bohužel stále nedaří stoprocentně naplňovat, je lékařská pohotovostní služba pro děti. Ta nyní funguje pouze několik dní v týdnu v omezeném časovém režimu. Za účelem potřebného personálního naplnění lékařské pohotovostní služby pro děti bude dle slov pana ředitele potřebná systémová změna.

Jde o celostátní záležitost
Frýdecko-místeckou petici jsme projednávali nejen se zřizovatelem nemocnice, jímž je Moravskoslezský kraj, či s Ministerstvem zdravotnictví, ale také v sídle Senátu PČR, kde se problémem zabývaly příslušné senátní výbory.

Je zřejmé, že velká část pediatrů, kteří začali pracovat v 80. a 90. letech, se blíží k důchodovému věku. Postupně proto omezují nebo ukončují činnost v nemocnicích i v soukromých praxích. Mladých nástupců přitom není dostatek, a to zejména v odlehlejších regionech. Jak uvádí také závěrečné stanovisko senátního výboru pro zdravotnictví: „restrukturalizace a určité omezení péče v pediatrii je tedy způsobena absolutním nedostatkem lékařů pediatrie a praktických lékařů pro děti a dorost v České republice. Léta zanedbávaná starost o personální situaci v pediatrii tak může být vyřešena jen v dlouhodobé perspektivě. To vše je v současnosti řešeno Ministerstvem zdravotnictví ČR i Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR systémovými kroky. Jde o opatření, jejichž dopady pocítíme ve středně až dlouhodobé perspektivě.“

Dovoluji si doufat, že budoucí změny budou odrážet potřeby jednotlivých regionů a nijak neovlivní dostupnost a kvalitu péče o naše nejmenší. V této souvislosti bych ráda poděkovala všem pracovníkům frýdecko-místecké nemocnice, kteří dělají skvělou práci. Za to Vám patří nejen moje velké uznání.

 

Autor: Helena Pešatová


Mohlo by vás také zajímat

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Malotřídka v Dolních Studénkách nadchla i ministra Beka

Mohlo by vás také zajímat

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Malotřídka v Dolních Studénkách nadchla i ministra Beka