Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Den Země roku 2020 ve znamení digitálního úklidu

Den Země roku 2020 ve znamení digitálního úklidu

21. 4. 2020

Den země slaví padesáté výročí. Protože nouzový stav znemožnil tradiční úklid tuzemské krajiny, svátek letos bude zaměřen na digitální úklid.  I ve virtuálním světě totiž existuje znečištění, které ovlivňuje reálné prostředí. 

digitální úklid

digitální úklid

“Koronavirová pandemie ze dne na den zastavila svět. Jelikož je stále vyhlášen nouzový stav, Den Země všichni oslaví doma. Letošní oslavy tohoto svátku s dlouholetou tradicí jsou ve znamení digitálního úklidu. Věřím, že lidé už stihli za měsíc zvelebit své zahradky a příbytky. Teď je na čase uklidit i digitální prostor, “ komentoval neobvyklé oslavy Dne Země  předseda krajského výboru Jan Lipner. 

Cílem letošního svátku je uspořádat své digitální prostředí a smazat z elektronických zařízení jako jsou telefony, počítače a tablety, všechny nepotřebné dokumenty, informace a fotografie, které se postupem času staly odpadem. Znečištění v digitálním světě totiž může ovlivňovat i prostředí, ve kterém reálně žijeme. Jak? Téměř všechny online aktivity zvyšují naši uhlíkovou stopu. Odhaduje se, že do roku 2025 budou úložiště dat ,především jejich chlazení, využívat pětinu veškeré vyrobené energie a stanou se jedním z největších světových znečišťovatelů. Digitální úklid má tedy velmi reálný základ a snad i pozitivní dopad. 

 Zapojit se může úplně každý. Stačí si projít svá zařízení a vymazat z nich vše, co už nepoužíváme. Rozmazané fotografie, filmy, aplikace, data, dokumenty, přečtené i nepřečtené emaily.  Digitální prostor je přehlcen, je třeba jej uklidit. 

Celosvětovou úsporu zjistíme po akci na webu www.worldcleanupday.org.

Autor: L Honusek 2