Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Chytrá karanténa v Moravskoslezském kraji. “Souhlasím s ní, musí být ale jasné, jak dlouho potrvá. Je to zásah do ochrany soukromí a osobních údajů, “ říká Jan Lipner

Chytrá karanténa v Moravskoslezském kraji. “Souhlasím s ní, musí být ale jasné, jak dlouho potrvá. Je to zásah do ochrany soukromí a osobních údajů, “ říká Jan Lipner

15. 4. 2020

V pátek 10. 4. začala v Moravskoslezském kraji fungovat chytrá karanténa. K vyhledávání a izolaci nových lidí nakažených nemoci COVID-19 poslouží hygienikům údaje od mobilních operátorů a bank. 

zdroj: moderní obec.cz - ilustrační obrázek

zdroj: moderní obec.cz - ilustrační obrázek

Na Moravě začala minulý týden příprava na testování takzvané chytré karantény. Doposud museli hygienici trasovat, neboli vyhledávat veškeré kontakty nakaženého s jinými lidmi, doslova ručně podle informací, které jim sdělil. Byla to mravenčí práce, proto už nyní pomůže také technika.
Základem chytré karantény je zmapování pohybu infikovaného člověka za posledních pět dní, a to podle údajů z platební karty a mobilního telefonu. Data, jejichž získání je podmíněno souhlasem nakaženého a uvidí je pouze odborníci, poslouží k sestavení mapy jeho pohybu. Hygienici pak nad ní s nemocným proberou, s kým se na různých místech potkal.
Věřím, že tento způsob pomůže co nejdříve vyhrát boj s koronavirem a vrátit naše životy do starých kolejí. Chytrá karanténa může pomoci, ale musí se nastavit určitá pravidla. Vláda by měla stanovit jak dlouho potrvá a zajistí bezpečnost získaných dat, aby jich nemohla využít třetí strana. Ochrana soukromí a osobních údajů patří k základním lidským právům, vláda do nich chce zasáhnout. Tohle je třeba mít na paměti, “ komentoval zavedení chytré karantény předseda krajského výboru Jan Lipner.
Hygienikům budou v našem regionu s chytrou karanténou pomáhat vojenští medici a šest studentů Univerzity obrany - Fakulty vojenského zdravotnictví. Budou se především snažit zjistit, kde se mohl pacient říká 

K projektu chytré karantény se vyjádřil také předseda hnutí STAN Vít Rakuša: "S projektem chytré karantény souhlasíme. Je ale potřeba vědět, jak vláda naloží se získanými daty. Jako opozice nemůžeme rezignovat na dozorování, zda exekutiva nevyužije současného stavu ve svůj prospěch. Celý projekt pracuje s velmi citlivými daty českých občanů a kontrola je nutná. A to nejen politická, ale také dohled z řad odborníků.

Hnutí STAN spolu s dalšími opozičními stranami proto navrhne zřízení Dočasné komise pro dohled nad využíváním dat od mobilních operátorů, z platebních karet a dalších citlivých údajů v souvislosti se zavedením tzv. chytré karantény, která by měla fungovat přibližně do srpna příštího roku. Dočasná komise umožňuje zapojení nejen poslanců, ale také nominanty poslaneckých klubů z řad externích odborníků.

Autor: L Honusek 2