Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Aktuality Transformační plán se nesmí upéct za zavřenými dveřmi!

Transformační plán se nesmí upéct za zavřenými dveřmi!

20. 7. 2021

Karvinskem v posledních týdnech hýbe zpráva, že je Šikmý kostel a jeho okolí ohroženo stavbou průmyslové zóny. Ta má být součásti plánů na transformaci regionu. Stovky, možná už tisíce lidí aktuálně podepisují petici spolku Stará Karviná proti průmyslové zóně, která má údajně vzniknout v bezprostředním okolí kostela a ohrozit tamní přírodu i rozvíjející se turismus.

Petr Letocha

Petr Letocha

Kraj ale hrozbu popírá. Piráti a Starostové proto dnes adresovali vedení kraje otevřený dopis, kde vyzývají k větší otevřenosti a zveřejnění měřitelných cílů a detailů schválených strategických projektů z operačního programu Spravedlivá transformace.

"Transformační plán pro Karvinsko je obrovskou příležitostí a výzvou. S údivem sledujeme, jakou rychlost celý proces nabírá, a zároveň s obavami vnímáme také to, že daní za rychlost bývá snižující se kvalita celého projektu. Není asi třeba připomínat, že druhou šanci utratit desítky miliard a kompletně proměnit náš region mít nebudeme", říká zastupitel z Karviné a lídr hnutí STAN v Moravskoslezském kraji Petr Letocha.
Vyústěním nedostatečné komunikace je napjatá situace, kterou aktuálně sledujeme v oblasti pohornické krajiny kolem Šikmého kostela v Karviné-Dolech. „Veřejné mínění se začíná obracet proti zamýšlené transformaci, což může mít dalekosáhlé důsledky a vést v důsledku k tomu, že se celý proces nepodaří zdárně dokončit. Chybí informovanost o projektech i o tom, jak konkrétně se bude řešit úbytek pracovních míst spojený s odchodem od uhlí nebo další sociální problémy s tím spojené,“ dodává karvinský zastupitel Petr Letocha.

V dopise Piráti a Starostové proto kraj vyzývají, aby zorganizoval veřejné projednání transformačního plánu pro pohornickou oblast Karvinska po vzoru Karlovarského kraje, zveřejnil detaily o vybraných projektech za 19 miliard, technologicky náročné projekty nad půl miliardy podrobil oponentuře odborníků ze zahraničí a také seznámil veřejnost se strategií, jak kraj pomůže řešit úbytek pracovních míst a sociální nerovnosti způsobené transformací průmyslu a energetiky.

autor: Petr Letocha