Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Aktuality STAN v Ostravě představil projekt Starostové pro Ostravu

STAN v Ostravě představil projekt Starostové pro Ostravu

27. 4. 2022

Pro komunální volby, které se konají letos 23.-24. září hnutí Starostové a nezávislí se svými partnery z řad místních a regionálních subjektů a nezávislých ostravských osobností ředstavilo společné volební uskupení s názvem STAROSTOVÉ pro OSTRAVU.

Tisková konference

Tisková konference

Starostové městských obvodů spojili pod patronací hnutí STAN síly, aby společně nabídli občanům jiný styl politiky. Politiky, na kterou jsou zvyklí ve svých obvodech. Bez politikaření a s použitím zdravého selského rozumu.

Tisková zpráva 26.4.2022

Městské zastupitelstvo brzdí rozvoj městských obvodů. Jejich starostové jdou proto do boje. Do komunálních voleb v Ostravě se spojili a představili kandidáty pro podzimní volby.

Pro komunální volby, které se konají letos 23.-24. září hnutí Starostové a nezávislí se svými partnery z řad místních a regionálních subjektů a nezávislých ostravských osobnostní, dnes představilo společné volební uskupení s názvem STAROSTOVÉ pro OSTRAVU. Starostové městských obvodů spojili síly, aby společně nabídli občanům jiný styl politiky. Politiky, na kterou jsou zvyklí ve svých obvodech. Bez politikaření a s použitím zdravého selského rozumu.

Obvodní zastupitelstvo schválí prodej pozemku ve svém katastru, který chce se souhlasy občanů prodat. Vše je připraveno a čeká se na souhlas města. Jenže městské zastupitelstvo má jiný názor a prodej obvodu zamítne. „Co chtějí občané, neprošlo u městských zastupitelů. Je to jako „vyšší bere“ – mohli a nemuseli jsme být vyslyšeni,“ říká starosta Ostravy-Hošťálkovic a lídr kandidátky do podzimních komunálních voleb Mgr. Jiří Jureček.

Nebo třeba výjimky z protihlukové vyhlášky. Obvod jich podá pět, ale zastupitelstvo schválí jen jednu jedinou – akce, které chtějí obyvatelé, tak mají problém. To jsou jen běžné případy byrokracie, se kterými se potýkají ostravské městské obvody a jejich starostové. Bez vysvětlení nebo s argumenty, které se obyvatelům obvodů vysvětlují jen těžko, tak tato rozhodnutí starosty dostávají do situace, kdy musí jen akceptovat verdikty politiků, které jdou proti vůli občanů.

„Mnohdy se pak rozhoduje „o nás bez nás“. Na obvodu máme vizi, k ní nutnou podporu veřejnosti, souhlas místních zastupitelstev s realizacemi, ale bohužel zastupitelstvo města to vidí odlišně. Nemůže tak být mnohdy naplňována a dlouhodobě diskutována vůle obyvatel, prostřednictvím nejbližších volených zástupců,“ dodává Jiří Jureček.

Úspěšné starostky a starostové z jednotlivých městských obvodů se proto dohodli na společném volebním projektu STAROSTOVÉ pro OSTRAVU. „Chceme propojit komunální politiku městských obvodů s politikou města Ostravy. Chceme být blíže veřejnosti, chceme ukázat, že smysluplná práce, která nás dlouhodobě provází v našich městských obvodech, se dá dělat i na úrovni města,“ říká Jureček.

Starostové připravili velmi silnou samostatnou kandidátku jak na město, tak do městských obvodů. V těch kandidují či spolupracují v různých formách z 23 městských obvodů v 18. „Nebývá zvykem, aby hromadně do zastupitelstva města kandidovali čelní představitelé městských obvodů. Ještě zde nikdy nebylo, aby se spojilo 10 současných starostů, 2 bývalí starostové z městských obvodů, dalších 10 místostarostů, radních a významných profesních osobností našeho města,“ říká dvojka na kandidátce a současný starosta Mariánských Hor a Hulvák Mgr. Patrik Hujdus.

Starostové nabízejí své mnohaleté zkušenosti, profesní znalostí a schopnosti zvládat mimořádné události. Cílem je dosáhnout větší efektivity rozhodování podpořeného vůli obyvatel tak, aby obvody měly možnost prosazovat svá rozhodnutí a mít je v rukou. „Chceme ukázat, že máme klíč k řešení problémů, které trápí Ostravany,“ říká třetí kandidát a starosta Nové Vsi Ing. Tomáš Lefner.

Bc. Aleš Boháč, čtyřka na kandidátce a starosta Radvanic a Bartovic dodává: „Naši kandidáti z vedení městských obvodů znají dokonale problematiku svého území a blízkého okolí, každodenní problematiku života občanů, předškolního a školního vzdělávání, zajištění bezpečnosti, důstojného bydlení, dopravy, spolkové činnosti či kultury, proto mohou lépe a efektivně pomoci městu s řešením nejen těchto problémů.“

Autor: L Honusek 2