Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Aktuality Obce vyvěsily místo vlajek hrábě. Chtějí více dotací

Obce vyvěsily místo vlajek hrábě. Chtějí více dotací

18. 5. 2013

Místo státní vlajky hrábě. V Horních Tošanovicích na Frýdecku-Místecku od včerejška zdobí obecní úřad nezvyklá atrakce. A nejen tam. Přes šedesát obcí v kraji žádá vládu o lepší pozici při čerpání evropských peněz. Hráběmi v držácích na vlajky.
Obce vyvěsily místo vlajek hrábě. Chtějí více dotací

Obce vyvěsily místo vlajek hrábě. Chtějí více dotací

„Do malých obcí dosud nepřišlo z evropských fondů moc a chystají se ještě horší podmínky. Velká města řeší nadstavbu v podobě vědeckotechnologických parků, my nemáme ani základní infrastrukturu,“ říká starosta Horních Tošanovic Petr Martiňák. Peníze podle něj chybí třeba na opravy komunikací či na řešení problémů odpadních vod.

Starosta Sudic na Hlučínsku Petr Halfar je připraven osobně protestovat i v Praze. „Opravujeme obecní úřad z úvěru, dvakrát jsme nedostali dotaci. Chybí nám jedno dětské hřiště, potřebujeme přestavět jednu budovu na sociální bydlení,“ vyjmenovává. Upozorňuje, že systém menší obce nutí účelově připravovat projekty na míru vypsaným výzvám. A ne podle toho, co potřebují.

Hráběmi chtějí starostové vyjádřit svůj odpor vůči hrabivosti velkých hráčů. Protestuje celá republika, Moravskoslezský kraj má třetí nejvyšší zastoupení. Vláda totiž právě jedná o rozdělení evropských peněz po roce 2014. Obce nechtějí, aby skončily v nesmyslných a megalomanských projektech. „Pokud jednání s vládou zkrachují, budeme pokračovat demonstrací,“ říká předsedkyně Sdružení místních samospráv Jana Juřenčáková.

Autor: Mladá fronta DNES - Moravskoslezský kraj