Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Vrchlabští sportovci uspěli

Vrchlabští sportovci uspěli

10. 3. 2020

Ve dnech 19. 1. - 24. 1. 2020 proběhly v Karlovarském kraji Hry IX. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2020.

 Vrchlabští sportovci uspěli

Vrchlabští sportovci uspěli

 
Naděje královehradeckého regionu mířila do Karlových Varů s jasným cílem – získat co nejvíce medailí. Královéhradecký kraj vyslal do Karlových Varů 135člennou výpravu nadějných talentů, ve které reprezentovalo 101 sportovců se 31 trenéry a třemi vedoucími výpravy. Sportovce dovedla na led KV Arény během zahajovacího ceremoniálu Eva Vrabcová Nývltová, jež patří mezi čtveřici českých olympioniků, kteří závodili na letních i zimních hrách. 
Účastníci Olympiády dětí a mládeže poměřili svoje síly v jedenácti sportech. Kromě tradičních disciplín, jako je lední hokej, snowboarding či lyžování se prosadily souboje v karate, šachách, nebo dokonce ve hře na elektronické klávesové nástroje. 
Královéhradecký kraj obsadil druhou pozici ze čtrnácti krajů ČR, těsně za Libereckým, což historicky velmi pěkný úspěch. Nutno dodat, že hlavním pilířem Královéhradecké výpravy byly mladí sportovci z Krkonoš, resp. z Vrchlabí. 

Delegace dětí byla pozvána 7. února 2020 ke slavnostnímu přijetí na vrchlabskou radnici. Starosta Jan Sobotka setkání komentoval slovy: „V městě a kraji vyrůstají talentovaní sportovci, o kterých v příštích letech uslyšíme. Setkání s nimi bylo velmi příjemné. Sesedli jsme si kolem jednoho stolu, děti oblečené do olympijských stejnokrojů se představily a vedly s námi dospělými diskusi. Ptali jsme se, jaké bylo soutěžení, jaký sníh, jakou kdo získal medaili apod. Někdo neměl žádnou, jiný měl třeba tři.
Chtěl bych pochválit velmi dobře vedenou práci sportovní školy Vrchlabí. Výsledky se dostavují a jsou evidentní. Děti mají velice dobré podmínky ke sportování, a tedy i trenérskou přípravu. Běžecký okruh Vejsplachy je v tomto smyslu fantastický. Jsem hrdý, že byly naše děti v rámci kraje základním pilířem úspěchu celé výpravy. 
V té souvislosti bych chtěl připomenout užitečnost konání dětských olympiád. V Královéhradeckém kraji se uskutečnila v roce 2006. Otázkou je, zda-li se po nějakém čase opět neucházet o pořadatelství. Královéhradecký kraj letos uvolnil sportovní výpravě do Karlovarského kraje 2 400 000 Kč. Ovšem pro pořadatelství je třeba 30 – 50 mil. Kč. Celkové náklady tedy nejsou vůbec malé. Na druhou stranu při bídě ochoty sportovat, má olympijská myšlenka a setkávání se i vzájemné sportovní porovnávání velmi hluboký smysl. Líbí se mi hodně. Bohužel cena je vysoká a pořádání není jednoduché. Je to však skvělá reprezentace celého kraje, resp. krajů,“ uzavřel J. Sobotka.

Jan Sobotka a Dáša Palátková

Autor: Miroslav Sazeček