Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Tiskové zprávy Při krizi vláda tuneluje obce a kraje

Při krizi vláda tuneluje obce a kraje

27. 5. 2020

Období krizí je vždy hektické a citlivé. Těm, kdo jsou u kormidla, dává možnost využít strachu občanů k razantním opatřením všeho druhu. Rozhodnutí tak prochází pod tlakem a bez velkých diskuzí.

Při krizi vláda tuneluje obce a kraje

Při krizi vláda tuneluje obce a kraje

Často pak pod rouškou chaosu dochází ke zneužití moci. Předražené nákupy dokáže rozeznat téměř každý, avšak sofistikované podpásovky v narychlo schvalovaných právních předpisech se odhalují obtížněji. Často se přilepí k prospěšnému zákonu a pak se tvrdí, že to už nelze změnit, protože by to ohrozilo to „dobré“.
Takovým útokem je i zákon, kterým stát obírá obce i kraje o 15 miliard ze sdílených daní. Je to sprosťárna „par excellence“. Stát se v době krize bezprecedentně o 300 miliard zadlužuje a odůvodňuje to i potřebou udržení investic. Vyzývá proto obce a kraje, aby maximálně investovaly. Samosprávy však dýchají s daňovými příjmy ze sdílených daní, které se jim v krizi výrazně propadají. Při poklesu v době hospodářské krize 2009 o 4,5 % HDP obce přišly o více než 15 % daňových příjmů a lepší to bohužel nebude ani letos. Proto je zarážející, že se vláda neštítí nadto samosprávám sebrat ještě dalších 15 miliard. Každý z oboru ví, že tyto zdroje musí samosprávy odepsat zejména z investic. V mandatorních výdajích to půjde velmi těžko.
Kde je zakopaný pes, kde je jádro pudla? Ministryně ve svém otevřeném dopise svazům obcí SMS a SMO bezelstně píše. „Mohu Vás ujistit, že jsme připraveni za tímto účelem (investice) podpořit rozpočty krajů a obcí masivními dotacemi.“ Takže seberou obcím a krajům peníze, o kterých mohou nyní rozhodovat samy dle svých priorit, a vypíšou nové „masivní“ dotace, které budou ovládat. Nařídí, na co půjdou, a dostanou je jen ti loajální k vládě. Tento systém je dobře známý z doby vlády Viktora Janukovyče na Ukrajině. Kdy svobodné samosprávy dusil a nechal dýchat jen své vyvolené.
Investice obcí a krajů jsou v době krizí velmi žádoucí. Tím, že se rozprostřou po celé zemi, mají mnohem vyšší multiplikační efekt než „mega“ akce, které shrábne pár velkých firem. Spousta drobných zakázek roztáčí kola místních ekonomik a pomáhají tak malým a středním firmám, které jsou nyní velmi ohrožené. Jak ale obce a kraje mají investovat? Z čeho? Když jim vláda tuneluje rozpočty a sráží je na kolena? V době vrcholící krize stát obcím nijak materiálně nepomohl, jen jim ukládal povinnosti, nyní je chce ještě oškubat. Smutné a ubohé.
Snem hnutí ANO, stejně tak jako historicky komunistů, byla a je centralizace moci. Z jednoho místa ovládat za příslib čerstvé trávy stádo ovcí bez názoru. Předseda vlády si přímo vrněl blahem, když sám seděl ve Strakovce a řídil vládu a stát jen přes videokonferenci. Nebuďme ovce, netolerujme „východňárské“ manýry a postavme se jim na odpor. Možná bude marný, ale musí být slyšet, nebo samospávy příště oholí na kost.
Josef Cogan
starosta Nové Paky, předseda KV STAN královéhradeckého kraje
 

Autor: Miroslav Sazeček