Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Tiskové zprávy KHK kraj, „dobrý“ hospodář

KHK kraj, „dobrý“ hospodář

27. 11. 2019

Rada kraje, na návrh Rudolfa COGANA, radního pro finance, schválila návrh rozpočtu, podle něhož bude Královéhradecký kraj příštím roce hospodařit se schodkem 400 milionů Kč. Rozpočet totiž počítá s čerpáním úvěru právě ve výši 400 milionů korun na dostavbu náchodské nemocnice.

KHK kraj, „dobrý“ hospodář

KHK kraj, „dobrý“ hospodář

O návrhu rozpočtu ještě budou 9. prosince jednat krajští zastupitelé.

Příjmy kraje budou v příštím roce činit 5 miliard korun. Zvýší se o více než půl miliardy korun, a to především kvůli meziročnímu navýšení daňových příjmů o 12,2 %.

Navýšení kraj meziročně plánuje také ve svých výdajích. Ty v příštím roce obsáhnou 5,4 miliardy korun. Největší položka v provozních výdajích – 1,4 miliardy korun – směřuje do oblasti dopravy, tam dochází i k největšímu meziročnímu nárůstu. Hodně stojí i zdravotnictví za 644 milionů korun, tam ovšem došlo ke stabilizaci výdajů. Oblast sociálních věcí počítá s 251 miliony korun a školy s 401 milionem korun. Obě tyto oblasti však ještě v průběhu roku 2020 budou dofinancovány miliardami ze státního rozpočtu – ten dotuje především platy učitelů a ostatních pracovníků ve školách, a dává velkou částku na úhradu sociálních služeb. 

Na investice a evropské projekty kraj uvolní 512 milionů korun. S 672 miliony korun bude kraj v příštím roce hospodařit ve fondu rozvoje a reprodukce určeného pro obnovu krajského majetku.

Největší krajskou investicí letos byla a i v příštím roce bude modernizace Oblastní nemocnice Náchod, což je projekt v hodnotě přes 1,6 miliardy korun. Začne i stavba v trutnovské nemocnici za 100 mil. Kč a nový vjezd a lékárna v Oblastní nemocnici Jičín jest rozpočtován za 90 mil. Kč. Při započtení budoucích státních i evropských programů se do silnic příští rok proinvestuje přes miliardu. Do sociální oblasti i do školství jde do každého na investice přes 100 milionů. S výdaji ve výši 36 milionů Kč kraj se počítá i v průmyslové zóně Solnice-Kvasiny. V krajských dotačních programech se rozdělí 185 milionů korun. 

Královéhradecký kraj letos v dubnu splatil poslední část úvěru ve výši 148 milionů korun, který čerpal na investiční akce. Za posledních deset let se mu tak podařilo splatit půjčky ve výši půl druhé miliardy korun. Díky tomu se stal jedním z nejlépe hospodařících krajů ČR, dodal Rudolf COGAN.

JUDr.Ing. Rudolf COGAN Ph.D.

Autor: Miroslav Sazeček