Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Stát nepomůže, města se starají sama. Novopacká radnice rozdala 5000 roušek

Stát nepomůže, města se starají sama. Novopacká radnice rozdala 5000 roušek

23. 3. 2020

„Stát nám nic neposkytl, ani údaje o tom, kolik lidí je například u nás na Novopacku v karanténě. Starat se musíme sami,“ poukazuje starosta Josef Cogan na fatální nedostatky v krizovém řízení státu.

Stát nepomůže, města se starají sama. Novopacká radnice rozdala 5000 roušek

Stát nepomůže, města se starají sama. Novopacká radnice rozdala 5000 roušek

Novopacká radnice rozjíždí pomoc pro seniory nad 65 let a lidi v karanténě. Poté, co město koupilo od místního ústavu pět tisíc roušek a rozdalo je mezi lékaře, do lékáren a obchodů, přijalo další významná opatření. Nabízí služby pro zdejší seniory od 65 let a lidi v karanténě.
Novopacká radnice má jako všechny omezený provoz. Kdo přijde na úřad, může použít jednorázové roušky, které tu jsou k dipozici.lupa-plusKliknutím zvětšíte
Novopacká radnice má jako všechny omezený provoz. Kdo přijde na úřad, může použít jednorázové roušky, které tu jsou k dipozici. | Foto: Deník/ Iva Kovářová
Spočívá v zajištění dovážky obědů, nákupů a léků. Služba je určena těm, kteří ve svém okolí nemají nikoho, kdo by je zajistil. Město vypracovalo informační leták, který rozesílá do 1500 domácností.
Zároveň žádá veřejnost, aby tuto informaci šířila mezi sousedy a známé, kteří nemají přístup k internetu, kde by se prostřednictvím formuláře zaregistrovali. V případě nouze mohou v pracovní době zavolat na linku 775 851 277. Budou zpětně osloveni.
Rozvoz by měli zajistit dobrovolníci, hlásí se skauti, pracovníci technických služeb, dobrovolní hasiči. Obědy bude připravovat školní jídelna v ZŠ v Komenského ulici. Jídlo bude vydávat v přepravních boxech. Město zatím tyto služby zafinancuje s tím, že je po zklidnění nákazové situace lidem vyúčtuje.
Postupně se uzavírají školky
Radnice dále uzavírá Mateřskou školu v Husitské ulici. V provozu zůstává mateřinka v ulici Školní. Školky na Pecce a ve Staré Pace jsou už uzavřeny.
V pohotovosti je také Základní škola v Komenského ulici, a to pro případ, že by se zde učitelé a dobrovolníci starali o děti ve věku od šesti do deseti let, jejichž rodiče pracují v klíčových oborech, sociálních službách, zdravotnictví a podílejí se na prodeji potravin.
Autor: Iva Kovářová, převzato z Jičínksého deníku
 

Autor: Miroslav Sazeček