Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Staré Místo (u Jičína) betonuje na úřadě.

Staré Místo (u Jičína) betonuje na úřadě.

20. 4. 2022

Hromady hlíny (jak po bombardování) už nahradily zdi, teď se v nich betonuje základová deska (dne 12. 4.). Vznikne patrová budova, v ní kanceláře, společenská místnost, posilovna a hasičárna.

Staré Místo (u Jičína) betonuje na úřadě.

Staré Místo (u Jičína) betonuje na úřadě.

Ta nahradí nynější ve vzdáleném a špatně dostupném zemědělském areálu, příjezd k zásahu staromístská JPO III urychlí minimálně o 10 minut. 
S ohledem na nedostatek peněz budou v patře jen holé zdi, ale přízemí bude plně funkční. Akce stojí 22 mil. Kč, a to je pro obec s celkovými daňovými příjmy 5 mil. Kč ročně, vražedné (jako kdyby N. Paka dělala stavbu za půl miliardy). Ale krásná novostavba vyřeší základy činnosti (sídlo) obce minimálně na dvě generace. A jedině dobře, že akci rozběhli ještě před válkou (poprvé jsem tam byl za hlubokého covidu) – slušně vysoutěžili a sehnali úvěr ještě před koncem roku 2021 s rozumnou a pevnou úrokovou sazbou. Uspěli také s dotací z EU v rámci takzvané Místní akční skupiny v částce 7,5 mil Kč. Taky Královéhradecký kraj už dal 1,6 mil. Kč, a dalších 1,6 mil. Kč přidá letos, akci tam podporuje radní pro regionální rozvoj Adam Valenta (Piráti). 
Obecní úřad nyní pracuje „z domu“, pro styk s veřejností i schůze zastupitelstva sloučí malá vodárna (55 m2), neboť obec musela už loni opustit provlhlou, neobyvatelnou 160 let starou budovu u silnice I/32. Nový obecní úřad, spíš radnice, bude v červnu 2023 (plán) na úrovni moderních úřadů obcí rakouských.

Rudolf COGAN, náměstek hejtmana královéhradeckého kraje

Autor: Miroslav Sazeček