Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj SPORTOVNÍ gymnázia v Královéhradeckém kraji

SPORTOVNÍ gymnázia v Královéhradeckém kraji

8. 8. 2023

Rada kraje v pondělí schválila vznik 3 sportovních gymnázií – Hradec Králové, Trutnov a Vrchlabí. V každém vznikne jedna třída s oborem „sportovní gymnázium“, jsou to vůbec první v Královéhradeckém kraji. 

SPORTOVNÍ gymnázia v Královéhradeckém kraji

SPORTOVNÍ gymnázia v Královéhradeckém kraji


Kolega náměstek pro školství Mgr. Arnost Stepanek o návrhu dlouho přemýšlel, a nakonec přišel docela s kobercovým náletem 3 gymnázií najednou. A je to dobře, zaprvé některá škola může pohořet v administrativní nebo personální fázi, za druhé i následně bude určitá konkurence a srovnání „produktivity“. 
Za mě: nemá smysl, aby na sportovní gymnázium (v našem kraji) chodili lidi, co si chtějí jen zasportovat – medaile z mistrovství ČR v příslušné kategorii musí být základní požadavek. 
A jsou v ČR „sportovní“ gymnázia, kde přežívají amatérští sportovci – je to vždy tak, jak to nastaví ředitel a vedoucí trenér. Sám jsem maturoval v gymnáziu pro vrcholové sportovce, těch bylo jen pár – a my jsem ve škole vůbec neměli tělocvik, všichni měli individuální studijní plán. Ale všichni museli být ve středisku vrcholového sportu, tzn. na 90 % reprezentanti. 
TOP sportovec má většinou i dobré výsledky ve studiu. Kombinace vrcholový sport + náročné studium, tedy dvojí tvrdá práce, pak vede návykům, které přinášejí úspěch na vysoké škole i v životě. 
Docela věřím nynějším ředitelům, že nebudou chtít ztrácet prestiž svých ústavů – ve vzdělávání, a nově ani ve vrcholovém sportu. Jsem v radě Gymnázia Trutnov, a zrovna jeho ředitel Mgr. Petr Skokan je ideálním zakladatelem takového oboru v Trutnově, kde bude plavání, atletika, basketbal a další sporty. Na hradeckém gymnáziu J. K. Tylova budou mít fotbalisty, hokejisty, atlety, volejbalisty a judisty. Ve Vrchlabí alpské lyžování, snowboarding, cyklistiku a orientační běh. Vše snad už od školního roku 2024/2025.
V neposlední řadě se u nás v kraji zvýší celkový počet židlí na gymnáziích, o ně je velký zájem mezi rodiči i studenty.  
Arnost Stepanek, náměstek pro školství i sport, si za tento počin zaslouží velkou pochvalu od sportovní veřejnosti, a je to víc než super zimní olympiáda a i víc než zahájení výstavby nové sportovní haly u gymnázia v Nové Pace (stavba by měla být slavnostně zahájena v pondělí 28. 8. 2023 v 10:00).

Rudolf COGAN, ekonomický náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje

Autor: Miroslav Sazeček