Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Sportovní agentura v Senátu neprošla

Sportovní agentura v Senátu neprošla

24. 6. 2019

„Senát se postavil proti vzniku Národní sportovní agentury, která má převzít od ministerstva školství sportovní agendu včetně dotací. Vznik nového úřadu by podle senátorů znamenal mimo jiné nárůst byrokracie a nezaručil by lepší financování sportovních organizací. Výhrady měli i vůči navrhovanému vedení agentury. O agentuře bude znovu rozhodovat Sněmovna, patrně veto Senátu vládní většinou přehlasuje.“
Jan Sobotka rozhodnutí Senátu komentoval slovy: „Jsem sám proti proudu. Pro mě strašlivě těžká situace.

   Sportovní agentura v Senátu neprošla

Sportovní agentura v Senátu neprošla

 

                 Jsem si vědom, že při každém konání může díky lidskému přístupu a chybám nastat problém. Ale také nemusí. Byl jsem bohužel z našeho senátorského klubu jediný, kdo agenturu obhajoval. Ale cítím, že mezi lidmi, kteří sportují a tématiku chápou, mám pozitivní ohlas. Chtěl bych, ale si lidé všimli a vnímali, že sport je něco, čemu rozumím, a pochopili souvislosti, o kterých hovořím.        
Z vystoupení Jana Sobotky před kolegy v Senátu ČR, vyjímáme: „Přestože máme několik mimořádných sportovních osobností, český sport nevzkvétá. Někdo řekne, a co Ester Ledecká. Ale její famózní úspěch byl dosažen jednak díky jejímu úžasnému talentu, ale především rodinnému zázemí, není výsledkem systému českého sportu. Našim sportovcům se daří v individuálních sportech, v těch kolektivních jsme, až na výjimky, v evropském podprůměru. Můžou nás mást výborné výsledky v tzv. malých sportech, jako je třeba snowboard nebo rychlobruslení. Ale právě kolektivní sport je měřítkem dobrého systému řízení sportu. Přestože návrh zákona nemá v Senátu velkou podporu, já hlasuji pro vznik Agentury.
Můj postoj k navrhovanému zákonu ke vzniku Národní sportovní agentury je nesen především nadějí, že konečně tato země znovu vezme řízení sportu do svých rukou. Nadějí, že se sportu dostane důstojného místa ve společnosti. Nadějí, že Agentura může být předstupněm ministerstva sportu, čímž bude postaven sport na stejnou úroveň jako kultura.
Před rokem 1989 byl sport vizitkou naší země. Byl řízen ústředními sekretariáty ČSTV a Svazarmu, které čítaly cca 400 zaměstnanců. K tomu byla vytvořena loterijní společnost SAZKA, která spolufinancovala. To všechno je minulostí. Dnes se o sport starají chudičké svazy a dotace přerozděluje MŠMT se sekcí pro podporu sportu o cca 25 zaměstnancích. Z finančního hlediska stojí dnešní sport na podpoře měst a obcí a některých „bláznech“, kteří jsou ochotni věnovat svůj čas a peníze. 
Podpora města Vrchlabí za posledních 20 let znamenala, že vynaložilo cca 300 mil. Kč do sportovišť (z toho od MŠMT 2,5 mil.) a ročně dotuje skoro 10 mil. Kč, což je třicetkrát víc než tehdy. Bez podpory by již několik sportů na výkonnostní úrovni neexistovalo.
Jak je to s naší reprezentací? Často slýchám, že výsledky jsou na světové úrovni. Je to jenom iluze. Hokej míval v NHL ročně okolo 75 hráčů. Dnes je to 25. Reprezentace není mezi čtyřmi nejlepšími na světě, ale mezi 6 a ž 10 místem, včetně mládežnických kategorií. 
Kde je fotbal, který se poslední dobou těžko probojovává i na ME? V klubových soutěžích hodnotíme kladně, když porazíme mistra Albánie. Typickým příkladem byla nedávná prohra v Anglii 0:5 v kvalifikaci na ME, ale v médiích jsme se zaměřili na následné přátelské utkání s Brazílií. Ale bylo jen přátelské, tedy pouťové, bezvýznamné. Měřítkem našeho sportu ale bylo těch 0:5!
Jak vypadají česká sportoviště? Kdyby nepostavil soukromý investor O2 Arénu, tak se dnes nedá v ČR pořádat mistrovství světa v našem národním sportu, v hokeji. Bohužel, se stavbou se pojí i její nemravná cena a následný konec Sazky. Sazka byla rozkradena a někteří funkcionáři u toho asistovali. Ale bylo by chybou si myslet, že to je vina celé sportovní veřejnosti, nadšenců, kteří sportem žijí. 
Nemáme ani národní stadion na celostátní zápasy ve fotbale. Kdybychom fotbal „začali dělat pořádně“, a na zápas chtělo přijít, jako v jiných evropských zemích, třeba 50 tis. diváků, tak jich polovina musí zůstat doma. Např. Polsko má národní stadion pro 59 tis. diváků. 
Ale to ještě není nejhorší situace, protože některé sporty, ve kterých máme olympijské vítěze, nemají žádná sportoviště. Jakub Janda by mohl vyprávět, jak je to se skokanskými můstky! Vždyť on vyhrál v roce 2006 Turné čtyř můstků, což se dnes zdá jako sen. Možná by v jiné zemi nemusel být poslancem, ale mohl by se věnovat svému oblíbenému sportu, kdyby se tím dalo uživit, a bylo na čem skákat. Dnes nám zůstaly na léto můstky ve Frenštátě pod Radhoštěm a v Lomnici nad Popelkou. A v zimě pouze Liberec. O dalších sportech jako je dráhová cyklistika, běžecké lyžování, atletika ani nemluvě.
Nabízí se otázka, když ne Agentura, tak co dál? 
Máme nějaký jiný návrh, jak pozvednout český sport?“

     Jan SOBOTKA, senátor  
        starosta Vrchlabí 

 

Autor: Miroslav Sazeček