Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Skokanem roku, v kvalitě života, je Vrchlabí

Skokanem roku, v kvalitě života, je Vrchlabí

18. 1. 2022

Dobrých zpráv bývá méně. Tato, o kvalitě života ve Vrchlabí, je zprávou skvělou 

Skokanem roku, v kvalitě života, je Vrchlabí

Skokanem roku, v kvalitě života, je Vrchlabí

I v roce 2021 se nejlépe žilo ve středočeských Říčanech. Ukázal to čtvrtý ročník Indexu kvality života sestavený projektem Obce v datech a společností Deloitte, který má Aktuálně.cz exkluzivně k dispozici. Skokanem roku je Vrchlabí, které si v žebříčku polepšilo o 64 míst. Naopak nejvíce se v kvalitě života propadla města Lanškroun a Přelouč. Poslední příčka patří moravskoslezské Orlové.

Index kvality života porovnává celkem 206 obcí s rozšířenou působností včetně Prahy na základě veřejně dostupných dat. Zahrnuje dohromady 29 ukazatelů, které vyjadřují mimo jiné úroveň prostředí a dostupnosti zdravotní péče, optimální materiální podmínky, dostatečnost služeb, ale také zdraví a mezilidských vztahů.

Letošní porovnání přitom znovu potvrzuje atraktivnost velkých aglomerací. Nejvyšší kvalita života je v Praze, Brně a jejich okolí. Obce z těchto oblastí v první desítce žebříčku jednoznačně dominují. Na předních příčkách se drží především díky výborné dostupnosti služeb, jež jsou koncentrované v Praze a v Brně, a pro okolní obce tak dobře dostupné. Všechny tyto obce mají výrazný přírůstek počtu obyvatel.

Z aktuálně.cz 

Autor: Miroslav Sazeček