Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Růžencové schodiště se schová pod novou střechu

Růžencové schodiště se schová pod novou střechu

15. 7. 2019

První etapou začala oprava unikátního Růžencového schodiště z roku 1735, vystavěného k místnímu paulánskému klášteru v Nové Pace. Památku získalo město od církve v roce 2015.

Růžencové schodiště se schová pod novou střechu

Růžencové schodiště se schová pod novou střechu


Peckovská firma Miroslava Zverce renovuje památku za necelé čtyři miliony. Začala od střechy. Jak se ale u historických staveb ukazuje, jejich obnova není vždy jednoduchá.

„Stavba je komplikovaná, narazili jsme na velký problém. Nejsme schopni sehnat stejnou krytinu, kterou je drážkovaná glazovaná bobrovka,“ nastiňuje komplikace Kateřina Wohanková z kulturního odboru města. Typů tašek je prý hodně, na původní není navíc vyznačen výrobce. Dochovaná bobrovka se tak položí z pohledové strany. Do zahrad, kde byl eternit, přijde náhradní krytina.

„Ještě jsme se s tím nikde nesetkali. Sehnali jsme režnou bobrovku, které je podobná, ale má jiné drážkování,“ přiznává Wohanková.

Cílem rekonstrukce vzácné památky je zachovat co nejvíce původního materiálu. „Některé části jsou opravdu ve špatném stavu a musí se měnit za nové. Krovy se snažíme vyplombovat, aby z původních zůstala co největší část,“ popisuje záchranné práce Miroslav Zverec. Podbití pod taškami musela ale firma odstranit a nahradit novými prkny.

Termín dokončení opravy je říjen. Do té doby je schodiště pro veřejnost uzavřeno. Práce budou pokračovat v dalších třech letech. Opravit se musí portály, kompletně se vymění dřevěné schodiště, kde na prefabrikované stupně budou připevněny dřevěné dubové schody.

Na růžencové schodiště by se měly vrátit i repliky čtyř původních obrazů z roku 1889 uznávaného packého malíře Antonína Mühla. Zachycují čtyři výjevy ze života Panny Marie.

Klášterní schody původně vlastnila církev, která je v roce 2015 převedla zdarma městu.

Na renovaci krytého schodiště z roku 1735, vystavěného mezi lékárnou a chrámem Nanebevzetí Panny Marie, radnice zajistila dotaci z oblasti památkové péče ve výši zhruba 350 tisíc.

První etapa opravy klášterních schodů bude stát 1,25 milionu, celkově půjde o částku 3, 9 milionu korun.

Radnice má také v plánu vydat v Podklášteří, kde je podle památkářů velké množství kvalitní zástavby, nový územní plán s regulačními prvky. Cílem je nastavit pravidlo, aby původní zástavba byla citlivě renovována a nebyla zničena.

Autor: Iva Kovářová, převzato z Jičínského deníku

Autor: Miroslav Sazeček