Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj RUŠENÍ stavebních úřadů- "pohledem" starosty města MILETÍNA

RUŠENÍ stavebních úřadů- "pohledem" starosty města MILETÍNA

28. 4. 2022

Vážená paní poslankyně, Vážený pane poslanče, Vážený pane senátore, senátorko,
bohužel se na Vás musím obrátit jako na naše volené zástupce ve věci plánovaného zrušení malých stavebních úřadů, mezi které spadáme i my.

RUŠENÍ stavebních úřadů- "pohledem" starosty města MILETÍNA

RUŠENÍ stavebních úřadů- "pohledem" starosty města MILETÍNA

Začal bych tím, že mne mrzí, že jsme se o tomto nedomyšleném kroku jako starostové dozvěděli nejdříve z médií a až poté z oficiálních míst. O nás bez nás.
Ano, je to podraz nejvyššího kalibru na obce a malá města, zkrátka na venkov. Minulá vládnoucí garnitura ANO, ČSSD a KSČM prosadila nesmyslný stavební zákon, který kromě jiného počítal se zrušením malých stavebních úřadů. Toto rozhodnutí přineslo na obce a města, kterých se to týkalo, velkou negativní odezvu s tím, že poslední šance na odvrácení zrušení malých stavebních úřadů jsou volby do poslanecké sněmovny. A proč právě tyto volby? No protože budoucí vládnoucí koalice shodně tvrdila, že zákon zruší a k rušení malých stavebních úřadů v žádném případě nedojde. Starostové a zastupitelé tedy napnuli všechny síly a přesvědčovali voliče, aby zvolili ty, kteří slíbili zrušit stavební zákon a tedy i rušení malé stavební úřady. Budoucí koalice tak získala důvěru velké části obyvatel venkova, a to nejen voličů obcí a měst, kde se měly rušit stavební úřady, ale i těch obcí, které jsou spádové. Po volbách jsme si všichni oddechli a důvěřovali jsme nové vládě a nové koalici. Jenže přišla rána z čistého nebe. Dozvěděli jsme se, že KOMPROMISEM pěti vládních stran bude stejně náš a mnoho dalších stavebních úřadů zrušeno. KOMPROMIS? Já tomu říkám ZRADA. ZRADA na voličích, ZRADA na starostech, ZRADA vůči venkovu. Jaký KOMPROMIS, když koalice svorně tvrdila, že stavební úřady rušit nebude a celý zákon je nesmysl? S kým jste dělali KOMPROMIS? Sami se sebou? Jak jste vůbec mohli takto rozhodnout? Mám pocit, že jste nás prostě hodili přes palubu, už prostě naše hlasy nepotřebujete. Kde jsou Vaše sliby ,,DECENTRALIZACE“. Kde jsou vaše sliby o probuzení a podpoře venkova? Toto považujete za podporu venkova, když nám berete stavební úřady? Vy nepotkáváte každý den občany z venkova? Vy neslyšíte obrovskou kritiku, toho čeho se dopouštíte? Nebo jste jenom zapomněli, že mnozí z Vás žijí na venkově. Tomu prostě nevěřím.
Jsem na uvolněné funkci ve vedení obce již od roku 2003. Zažil jsem již několik snah o zrušení malých stavebních úřadů. Všechny vlády před Vámi však vždy vyslechly hlas lidu a od tohoto kroku ustoupily ( tedy kromě té předešlé). Také byly úmysly za vlády ANO,ČSSD a KSČM zrušit matriční úřady. Na rozdíl od současné vlády však s námi začali jednat a podařilo se nám je přesvědčit o nesmyslnosti rušení. To je současná vláda horší než vláda předešlá? Vláda, která byla nenáviděná a zatracovaná. Vláda s podporou komunistů. To si má široká veřejnost myslet, že současná vláda je horší? Myslím, že mohu mluvit za mnoho a mnoho starostů a občanů, kteří se cítí podvedeni a ztrácí důvěru v současnou vládu. Bohužel tak stavíte starosty proti Vám. A to není malá síla. Myslíte si, že po tomto podrazu budou chtít nezávislí starostové kandidovat na Vašich kandidátkách? Nebudou, protože by byli v očích voličů zrádci, které nezajímá jejich obec, ale pouze poklonkují vládnoucí garnituře . Smát se po komunálních volbách pak bude ANO, SPD a KSČM. Apeluji na Váš obyčejný selský rozum, odstupte od tohoto nesmyslného kroku.
Tímto Vašim krokem rozevíráte ještě více nůžky mezi venkovem a městy. Děláte z nás pouhé osady a ženete nás proti Vám. Uveďte prosím alespoň jeden jediný rozumný důvod rušení úřadů. Kdo vůbec rozhoduje o nás bez nás? Co Vy víte o venkově, co víte o lidech žijících na venkově? Ruší se autobusová doprava, ruší se vlaková doprava, ruší se pošty atd. Venkov se vylidňuje a vy tomu jenom napomáháte.
Prosím Vás hlavně neuvádějte, že se sníží náklady, zrychlí a zkvalitní činnost stavebních úřadů. To jsou pouze lži, kterými se snažíte skrýt Vaší slabost vyměněnou za KOMPROMIS.
Důkaz o tom jak si Váš návrh odporuje, je ten, že návrh novely stavebního zákona obsahuje i novou povinnost obce v samostatné působnosti, a to v tom směru, že ji ukládá, aby dohlížela na stavební ruch na svém území a v případě, že dojde k závěru, že probíhá v rozporu se stavebním zákonem, bude činit opatření zjednání nápravy nebo zastavení prací. Vzhledem k tomu, že nám zrušíte stavební úřad a tedy proškoleného odborníka s patřičným vzděláním, to hodíte na starostu neznalého zákona, který už nyní je zanesen bující nesmyslnou byrokracií naloženou mu na záda od státu. Nebo budeme muset zaměstnat odborníka, který bude mít patřičné vzdělání a bude proškolen, tedy vlastně stejného člověka akorát s tím rozdílem, že nebude mít právo rozhodovací, ale pouze oznamovací, chcete-li práskací.
Tak takovou povinnost v samostatné působnosti obce snad nemyslí rozumně myslící člověk vážně. Jak mohu dohlížet na stavební ruch a následně žalovat, když nejsem odborník? Proč bych to dělal, když rušíte úřady, protože jsou zbytečné? To je podle vás zvýšení samostatnosti obcí tím, že budeme žalovat ve věcech, kterým ani nerozumíme. To snad nemyslí nikdo vážně.
Pokud schválíte tuto hanebnost, vyzvu starosty k nedodržování této povinnosti obce v samostatné působnosti. Vy nás nutíte k něčemu, čemu nerozumíme, vy nás nutíte se chovat jak za komunistů, žalovat na občany. To si z nás chcete udělat agenty vládnoucí garnitury? Co příště vymyslíte v rámci zvýšení samostatné působnosti? Čím nás budete vázat a úkolovat? Na rozdíl od Vašich slibů decentralizace a zvýšení pravomocí a samostatností obcí, děláte úplný opak. Moc centralizujete, obce ponižujte do role nějakého poslíčka. To už tady bylo a jak to dopadlo?
Další věc, kterou zabijete svým rozhodnutím je rozvoj venkova. Pokud se má venkov rozvíjet, tak k tomu potřebuje rychlé a místně znalé poměry o rozhodování povolení staveb. Již nyní ve věcech, které rozhodují nadřízené stavební úřady dochází k značným časovým prodlevám a potížím, které brzdí rozvoj obcí. Nebude tak moci být vybudováno mnoho občanské vybavenosti a snížení čerpání dotačních titulů pro malé obce. Tomu říkáte rozvoj venkova?
V současné době využívají různí lidé pomoc uprchlíkům v tvrzení, že se nestaráte o naše občany a jejich zájmy. Zrušení malých stavebních úřadů jenom posílí jejich stanovisko. Je to další rozdělení a klín mezi občany. Nebo se držíte hesla ,, ROZDĚL A PANUJ“.
Ještě připomenu volební program:
Priority koalice
1. Lepší fungování státu blíž občanům
Budeme prosazovat štíhlý stát, k občanům přívětivý a jim sloužící. Podporujeme samosprávy, jejich finanční nezávislost a rozhodování co nejblíže lidem. Veřejnou správu maximálně zdigitalizujeme. Zavedeme do praxe schválený zákon o právu na digitální služby a zajistíme, aby obíhala data, nikoliv občané.
S přáním hezkého dne
Nosek Miroslav
starosta města Miletín,
které okrádáte o rozvoj

 

Autor: Miroslav Sazeček