Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Redukce škol v Královéhradeckém kraji je podle hejtmanů nevyhnutelná - SPECIÁL OVM Z HRADCE KRÁLOVÉ

Redukce škol v Královéhradeckém kraji je podle hejtmanů nevyhnutelná - SPECIÁL OVM Z HRADCE KRÁLOVÉ

14. 9. 2012

Hradec Králové – Speciál Otázek Václava Moravce z Královéhradeckého kraje se věnoval hlavně regionálnímu školství. Kandidáti na hejtmana se shodují, že slučování škol je citlivá záležitost. K jejich redukci ale bude podle nich muset dojít. Jiný názor má Vladimír Dryml (SPOZ), který by počkal až do doby, kdy bude jasný demografický vývoj. Většina lídrů by také více propojila učiliště a školy se zaměstnavateli. Dalším velkým tématem diskuze byla těžba břidlicového plynu. Až na ODS jsou všichni lídři pro její okamžitý zákaz, ODS ale souhlasí s dvouletým odkladem rozhodnutí, aby se problém mohl vyřešit systémově.
Redukce škol v Královéhradeckém kraji je podle hejtmanů nevyhnutelná - SPECIÁL OVM Z HRADCE KRÁLOVÉ

Redukce škol v Královéhradeckém kraji je podle hejtmanů nevyhnutelná - SPECIÁL OVM Z HRADCE KRÁLOVÉ

Kraj už několik škol sloučil, mnohdy za bouřlivých reakcí žáků i učitelů. Podle současného hejtmana Lubomíra France (ČSSD) se ale bude v optimalizaci škol dál pokračovat. Jako příklad uvedl dvě technické školy v Hradci Králové, Novou Paku nebo Lázně Bělohrad. Kraj ale nyní čeká na to, až bude jasné, jakým způsobem se bude regionální školství financovat. Změnu by měla přinést připravovaná reforma. Voličům zároveň slíbil, že bude dál pokračovat v podpoře učňovských oborů: "Snažíme se najít i další způsoby, jak přitáhnout žáky. Je to ale hlavně o rodičích."

Kraj nyní zřizuje 92 školských zařízení. Podle Miloslava Plasse (ODS) se bude muset zredukovat asi desetina z nich: "Prázdných židlí je tam stále dost… Nechci ale, aby se naprosto nesmyslně slučovaly protichůdné obory." Školy by ale nerušil v odlehlých oblastech, aby lidé neodcházeli za vzděláním jinam. U učňovských oborů pak považuje za důležité propojení škol se zaměstnavateli. "Nebudeme vychovávat nezaměstnané učně," podotkl.
 
Podle Otakara Rumla (KSČM) je slučování škol potřeba řešit velmi citlivě. "Jsou obory, kde nebudou naplněné celé počty tříd, ale my je potřebujeme." Současná krajská stipendia pro učiliště by proto rozšířil například i na zemědělskou nebo potravinářskou výrobu. S ostatními kandidáty na hejtmana se také shodne v tom, že by se do výuky měli zapojit i budoucí zaměstnavatelé. Recept na to, jak žáky vůbec přilákat do učňovských oborů, pak vidí v tom, že by se u dětí měl už na základní škole začít pěstovat určitý pracovní návyk a úcta k manuální práci. Řešil by to například obnovením pracovní výuky.
 
Cogan: Dobré řemeslo je lepší než maturita z oboru, který nemá žádnou perspektivu
 
Kandidát TOP 09 a STAN Rudolf Cogan považuje stejně jako Plass za důležité, aby školy zůstaly hlavně v periferních oblastech kraje. Jejich financování by pak podle něj mělo přejít na samosprávy, které by peníze rozdělovaly daleko efektivněji. Například krajská stipendia na některé obory ale podle něj velký přínos nemají a vedou jen k tomu, že kraj přebírá odpovědnost za rodiče a studenty: "Každý si musí nést riziko sám… Musí investovat do svého lidského kapitálu, sledovat vývoj. Dnes platí, že dobré řemeslo je lepší než špatná maturita z oboru, který nemá žádnou perspektivu."
 
Redukce škol je nevyhnutelná i podle Pavla Bělobrádka (Koalice pro Královéhradecký kraj). "Kraj nemá jinou volbu než tuto síť optimalizovat… O tom, jaké budou parametry, to je velká otázka," řekl. Za malým zájmem o učňovské obory je pak podle něj to, že je ve školách málo dětí a všichni chtějí jít na takzvaně lepší školy. "Je třeba hlavně diskutovat s podnikateli, zeptat se jich, jaké obory jim nejvíce chybějí a ty podporovat… Samozřejmě to nesmí být přeháněno, musí tam být efektivita," dodal.
 
Vladimír Dryml (SPOZ) by současnou síť škol naopak zatím nechal tak, jak je. Počkal by také do doby, kdy bude jasný demografický vývoj: "Přijde jiný ministr a řekne, že si to představuje jinak," podotkl. Finance do školství by navíc neubíral, ale naopak přidal, a to hlavně tam, kde je vidět kvalita. Dosavadní cestu formou krajských stipendií považuje za správnou, měla by ale podle něj být důslednější. Podporoval by hlavně granty pro schopné žáky ze sociálně slabších rodin. Mezery vidí ve skloubení spolupráce s podnikateli. V oblasti regionálního školství by vedle základních škol podporoval i speciální učební obory.
 
Těžba břidlicových plynů má od hejtmanů červenou
V kraji vzbudil vlnu nevole i požadavek na průzkumné vrty pro těžbu břidlicových plynů. Zákon o zákazu těžby do roku 2014 má v říjnu schvalovat vláda. Pokud by kabinetem neprošel, je KSČM podle Rumla připravena podat sama návrh na zákaz těžby hydraulickým štěpením na celém území České republiky. Podobný návrh už ale leží v Senátu. "Myslím, že je potřeba, aby těžba nebyla jen oddálena, ale aby byla zrušena… V Senátu bude zákon jednoznačně podpořen," řekl Franc s tím, že projednávat by se mohl v polovině října. Proti průzkumu je i Bělobrádkova Koalice pro Královéhradecký kraj. 
Plass by na rozdíl od ostatních lídrů stran využil dvouleté moratorium na těžbu plynů na vytvoření systémového řešení: "Považuji za naprosto správný postup zpracovat legislativní podklady a řešit problém systémově." Podle Cogana ale není třeba dělat žádné analýzy: "Současná technologie se dá aplikovat v Texasu, v Coloradu, kde nejsou obydlené oblasti, ale ve střední Evropě, nota bene v podhůří Krkonoš nebo v CHKO se mi to zdá naprosto vyloučené."
 
Speciální vydání Otázek se dotklo i miliardové modernizace a dostavby nemocnice v Náchodě. Dryml s Plassem by nyní zastavený projekt zcela zrušili, protože na něj kraj v tuto chvíli podle nich nemá peníze. Dryml by navíc modernizaci nedělal v takovém rozsahu, protože na to podle něj ani nejsou zajištěné smlouvy s pojišťovnami. Franc ale za vším vidí předvolební boj. Podotkl, že Plass v letošním roce zvedl ruku pro úvěr a Dryml hlasoval pro generel. Aby nevznikly pochyby, tak proto slíbil, že smlouvu s budoucím dodavatelem kraj podepíše až po volbách. Bělobrádek se domnívá, že nemocnice si investici zaslouží, protože mimo jiné nevyhovuje požadavkům moderní medicíny. Cogan také s rekonstrukcí souhlasí, celý projekt by ale udělal znovu a podle svých slov pořádně.   
 
V Královéhradeckém kraji chtějí regionální politiky a odmítají břidlicový plyn
 
Budoucí hejtman Královéhradeckého kraje by měl mít zkušenosti s komunální nebo regionální politikou. Jsou o tom přesvědčeny téměř tři čtvrtiny občanů kraje. Pro 57 procent voličů je pak zásadní volební program strany, osobnost lídra kandidátky považuje za důležitou 39 procent dotázaných. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentur SC&C a STEM/MARK pro ČT. Stranický program je zásadní především pro voliče ČSSD. Na důležitost osobnosti lídra má výrazný vliv vzdělání voliče – lidé s vyšším vzděláním mu přikládají výrazně vyšší váhu, v případě vysokoškoláků dokonce vyšší než stranickému programu. Více než polovina voličů chce také využít možnost zakroužkovat vybraného kandidáta. Jsou to hlavně lidé s vyšším vzděláním. Bez kroužkování se nejčastěji obejdou voliči ČSSD, dokonce ještě častěji než voliči KSČM.

 

Lidé se v kraji nejvíce staví proti těžbě břidlicového plynu, odmítavé stanovisko má více než 60 procent obyvatel. Proti těžbě jsou i v případě, že by to znamenalo vytvoření nových pracovních míst.
Polovina občanů si také myslí, že se evropské peníze v jejich kraji investují do zbytečných projektů. Za užitečnější považují evropské fondy obyvatelé malých měst (5 až 20 tisíc obyvatel), kteří možná častěji vidí konkrétní pozitivní dopady evropských peněz na obecní infrastrukturu.
 
Zdroj: ČT24