Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj PREZIDENT v kraji a ekonomický výhled

PREZIDENT v kraji a ekonomický výhled

7. 12. 2023

Hlavní událostí je teď návštěva prezidenta republiky, nicméně den před ní zastupitelstvo kraje schválilo rozpočet Královéhradeckého kraje na rok 2024.

PREZIDENT v kraji a ekonomický výhled

PREZIDENT v kraji a ekonomický výhled

 Zastupitelstvo zužitkovává solidní daňové příjmy ve prospěch hlavních stavebních investic v našem kraji. 
Pokud jde o nemocnice, tak se dokončí a vybaví pavilon A v Jičíně, dále zcela nový pavilon v Rychnově n. K. za miliardu Kč, bude pokračovat modernizace laboratoří a transfúzního oddělení v Trutnově, v Náchodě se rozběhne výstavba urgentního příjmu a na rok 2025 jsme finančně předpřipraveni na druhý velký pavilon za 2 miliardy Kč (miliardu si ale na to budeme muset půjčit), i interna v Novém Bydžov má 100 mil. Kč na rekonstrukci. 
V sociálních službách budeme zejména financovat rekonstrukce a výstavbu domovů pro seniory v Broumově, Nové Pace a Vrchlabí. Řada stavebních akcí proběhne v našich středních školách, hodně se při tom využijí dotace. Největší dotovanou investicí budou Vrbenského kasárna v centru Hradce Králové, a to za 800 mil. Kč, kde se budou kombinovat 4 dotace a spoluúčast města Hradec Králové.  
V neposlední řadě se v roce 2024 vrhneme na silnice a přes 200milionový výpadek dotací ze Státního fondu dopravní infrastruktury budou výdaje do rekonstrukcí a modernizací krajských silnic rekordní, a to přes 2 miliardy Kč, letos 1 450 mil. Kč, v posledním „nenašem“ roce 2016 to bylo 467 mil. Kč. 
V pondělí se tak završil půlroční rozpočtový proces, děkuji všem radním za myšlenkovou sounáležitost, jen dvě odvětví reálně navyšují výdaje, a to jedno z nich ještě řeže veřejné služby, ale u nich bohužel smluvní vztahy zohledňují inflace. Takže nikdo nepodlehl předvolebnímu utrácecímu mámení. I opoziční kolegové z ANO, tlačili na úspornou pilu. V neposlední řadě děkuji spolupracovníkům z ekonomického odboru – když zejména rozpočtový výhled na období do roku 2026 je informačně i esteticky značný „upgrade“ dosavadního.

Rudolf COGAN - ekonomický náměstek hejtmana, Královéhradecký kraj

Autor: Miroslav Sazeček