Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Podnikatelé na horách bojují o přežití

Podnikatelé na horách bojují o přežití

21. 6. 2018

Trutnov - Na horách a v turistických oblastech hradeckého řeší závažný problém. V penzionech a hotelích akutně chybí pracovní síly.

Sehnat kuchaře, servírku či pokojskou je v posledních letech pro mnohé podnikatele téměř nadlidský výkon.

Podnikatelé na horách bojují o přežití

Podnikatelé na horách bojují o přežití

 Paradoxní na celé situaci je fakt, že zájem turistů, kteří využívají krás přírody Krkonoš či Orlických hor, postupně stoupá. Hory se tak stále více plní i mimo tradiční zimní či letní sezonu, nicméně pouze turisty. Lidé se do odlehlejších částí regionu za prací ve službách rozhodně nehrnou.

Hoteliéři a majitelé penzionů v Orlických horách marně již několik let shánějí kuchaře, servírky, pokojské či pomocné síly. V regionu, který se vyznačuje jednou z nejmenších nezaměstnaností v republice, neobstojí živnostníci v odlehlejších částech tváří v tvář s lákadlem pracovních nabídek v kvasinské automobilce či dalších fabrikách průmyslové zóny.

O závažných problémech s nedostatkem kuchařů vědí své i podnikatelé na hřebenech nejvyšších českých hor. I v Krkonoších je pro mnohé z nich shánění stálého zaměstnance beznadějným martyriem. „Je to bezmoc, bezmoc, bezmoc, nic jiného,“ hodnotí problémy se sháněním personálu Jan Molek, který provozuje Hotel Praha v Deštném v Orlických horách. 

Stručně vystihuje realitu, se kterou se musí v posledních letech potýkat valná většina podnikatelů v srdci Orlických hor. „Zaměstnance navíc jsme potřebovali vždy. V posledních době ovšem chybí úplně všechny pracovní pozice,“ komentuje současnou situaci Jan Molek s tím, že za problémy nestojí jen mohutný odliv lidí za prací do kvasinské automobilky, ale i celková proměna společenské nálady, která podle jeho slov znamená, že zaměstnavatelé se musí podrobovat spíše zaměstnancům. Mladé zkrátka kuchyň či práce ve službách netáhnou.

S nedostatkem pracovních sil po celou sezónu bojují i v deštenském penzionu Kozí chlívek, kde se sice tíživou situací daří zažehnat brigádníky, ale o trvalý pracovní poměr má zájem málokdo. „Máme nedostatek kuchařů, číšníků a pomocných sil,“ uvedla majitelka Šárka Hejduková s dodatkem, že se nedaří sehnat ani „mladou krev“ přímo ve školách. Valná většina čerstvě vyučených kuchařů totiž směřuje zcela mimo svůj obor. 

O tom, že učni o klasické obory nemají v podhůří Orlických hor vůbec zájem, svědčí i zkušenost Davida Strnada, který má v rychnovské průmyslovce pod svými křídly obor kominictví. „Spousta mladých jde automaticky do automobilky, i když je to truhlář,“ uvádí David Strnad, který zároveň působí i v rodinném penzionu Chalupa U Supa v Deštném. Přestože valnou většinu práce zvládnou zastat sami majitelé, dlouhodobě se jim nedaří najít například na trvalejší zaměstnaneckou pozici pokojskou.


S nedostatkem pracovníků se potýkají i v Olešnici v Orlických horách. „Dostatek pracovníků nemáme, prostě a jednoduše nemáme skoro nikoho,“ svěřila se za olešnický Lovecký zámeček Marcela Štočková s tím, že situace ve službách a pohostinství je zoufalá napříč rychnovským okresem.

Autor: Redakce, převzato z Krkonošského deníku

Autor: Miroslav Sazeček