Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Po Miloši Formanovi má vrchlabskou cenu i starosta francouzského Trouville

Po Miloši Formanovi má vrchlabskou cenu i starosta francouzského Trouville

18. 6. 2019

Starosta Jan Sobotka předal ocenění významná osobnost města Vrchlabí Christianu Cardonovi, starostovi partnerského francouzského města Trouville sur Mer, ležící v Normandii v departmentu Calvados.

Po Miloši Formanovi má vrchlabskou cenu i starosta francouzského Trouville

Po Miloši Formanovi má vrchlabskou cenu i starosta francouzského Trouville


 Přímořské letovisko je hojně navštěvované Pařížany.

Cardon je druhou osobností, která tuto cenu získala. Město ji uděluje lidem, kteří ve Vrchlabí nežijí nebo nejsou rodáci, ale pro město mají mimořádný přínos. Jako první ji dostal v roce 2017 slavný režisér Miloš Forman, u příležitosti 50. výročí natáčení filmu Hoří, má panenko.

 Zatímco na plátně v Kulturním domě Střelnice běžel film o filmu Hoří, má panenko a zrovna v něm hrála plesová kapela, pódium patřilo Big bandu ZUŠ Karla Halíře ve Vrchlabí a jejich rytmickým melodiím.

Vrchlabští mu ji tehdy poslali do USA. Forman za ni poděkoval a s vděčností vzpomínal na legendární natáčení na hasičském bále na Střelnici, které se stalo v roce 1967 ve Vrchlabí obrovskou událostí.

 Miloš Forman natáčel ve vrchlabském Kulturním domě Střelnice film Hoří, má panenko. V prosinci si tam připomněli 50 let od premiéry.
Miloš Forman byl spjatý s Vrchlabím, lidé dodnes vzpomínají na natáčení

Starosta Trouville převzal cenu při návštěvě francouzské delegace ve Vrchlabí, která vedle Krkonoš zavítala také do budovy Senátu ČR, kde Sobotka působí jako senátor.

„Je to naposledy, kdy nás Christian Cardon poctil návštěvou v pozici starosty, ve které pracoval přes třicet let a z důvodu pokročilého věku nebude kandidovat (ve Francii mají šestileté volební období). Přislíbil, že bude dělat vše proto, aby svému nástupci předal touhu rozvíjet vzájemné partnerství s naším městem, které od jeho začátku sám výrazně podporoval,“ řekl starosta Vrchlabí Jan Sobotka.

Pamětní diplom byl do Trouville sur Mer odeslán také Christine Guilbertové a paní Oddete Lasnierové, které stály u zrodu partnerství. „Uzavírá se etapa i na české straně. Chtěl bych ocenit všechny naše lidi, kteří se o partnerství starali. Klíčovými postavami česko-francouzské spolupráce byli Josef Pivoňka, Petr Štěpánek a Tomáš Kyral.

Francouzské město Trouville sur Mer leží v Normandii v departmentu Calvados. Přímořské letovisto je hojně navštěvované Pařížany.

 Vrchlabští jsou na partnerství s Trouville sur Mer, které leží v Normandii v v departmentu Calvados, náležitě hrdí.
Vrchlabí má ve francouzském Trouville pevné partnerství a zdroj inspirace

Autor: Jan Braun, převzato z krkonošského deníku

Autor: Miroslav Sazeček