Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj PEČOVAT O PEČUJÍCÍ dává smysl

PEČOVAT O PEČUJÍCÍ dává smysl

6. 8. 2024

Pečovat o pečující / Podpora pečujících osob a rodin .
Pečovat o pečující. Heslo, které má pro mě mnoho rovin a o které se budu častěji opírat.

PEČOVAT O PEČUJÍCÍ dává smysl

PEČOVAT O PEČUJÍCÍ dává smysl

Sociální služby pro seniory a pro osoby se zdravotním postižením v KHK zaměstnávají víc jak 85 % všech pracovníků v přímé péči. Každý pátý člověk nad 80 let využívá některou ze sociálních služeb. Existuje prognóza, která říká, že v roce 2026 bude o 5000 osob nad 80 let více než v roce 2023. To znamená o 1000 uživatelů sociálních služeb více. Nebo? 
Nabízí se psát o péčových a pobytových sociálních službách, ale to si nechám na jindy. Já teď myslím na osoby a jejich rodiny, které o seniory pečují doma. Péče o nemocného seniora v době nukleárních rodin je náročná. Rodiny musí zvládat starost o děti, práci a ještě péči o seniora. Můžeme si říkat, jak je to přirozené a správné, ale je to hlavně zatraceně těžké. Stát nabízí možnost čerpání příspěvku na péči, ale co můžeme pro neformální pečující udělat dál? 
Kraj v dubnu vypsal zakázku na průzkum potřeb neformálních pečujících. To je dobrý krok a předpokládám, že budou následovat systémová opatření.
-Za mě je to určitě o správné nabídce vzdělávání, za kterým nemusí pečující daleko cestovat.
-Potřeba je rozvíjet a podporovat odlehčovací služby. To, aby se pečující nemuseli vzdávat veškerého svého volného času a měli šanci jet třeba na dovolenou. 
-Uvítala bych, minimálně v každém okresním městě, možnost vytvořit podpůrné skupiny pro pečující. Všichni víme, že sdílená starost je menší starost. A někdy je vhodné sdílet své zkušenosti i mimo okruh rodiny, která je situací sama zatížená. 
-Dostupné sociální poradenství by mělo být v současné době již samozřejmostí, ale vnímají opravdu sociální pracovníci všech obcí neformální pečující jako cílovou skupinu? Nebo o nich přeci víme, ale ze strategických plánů nám nějak vypadli? 
Bez neformálních pečujících se neobejdeme. Pro každého, kdo váhá, jestli svého blízkého umístí do domova pro seniory nebo si ho tzv. „nechá doma“, bychom měli mít pomocnou ruku. Při sledování demografické křivky nejde totiž jen o otázku humanity a udržení kvality života, ale především o naši schopnost udržet financování sociálních a zdravotních služeb vůbec. 
Kdo by si chtěl o problematice neformálních pečujících počíst víc: 
-Příručka pro pečující https://drive.google.com/.../1o2NQedye7ArI7G.../view
-Příručka pro obce, jak pracovat s neformálními pečujícími https://www.dustojnestarnuti.cz/.../arc.../005/000747.pdf...
-Výstupy systémových projektů v oblasti neformální péče – starší, ale stále aktuální https://www.nepe.cz/
-Statistická data jsem čerpala ze strategie v oblasti sociálních služeb KHK za období 2018 – 2026 https://socialnisluzby.khk.cz/.../Revize-c--4-Strategie.pdf

Monika HILLEBRANDOVÁ, ředitelka MOST K ŽIVOTU, Trutnov

Autor: Miroslav Sazeček