Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Nová Paka zahajuje stavbu nového terminálu

Nová Paka zahajuje stavbu nového terminálu

28. 8. 2019

Nová Paka zahájí v září výstavbu nového autobusového terminálu za 78 milionů korun. Paka tak bude prvním městem v regionu, které dosáhlo na státní dotaci. Díky ní vybuduje moderní kryté zázemí pro veřejnost.

Nová Paka zahajuje stavbu nového terminálu

Nová Paka zahajuje stavbu nového terminálu

Nový autobusový terminál za 78 milionů (64,5 bez DPH) v Nové Pace v Kotíkově ulici výrazně změní tvář města. Nahradí původní, který postrádal halu pro cestující. Poblíž centra tak vyroste jednopodlažní budova s nástupními ostrůvky a novými parkovacími místy.

Stavba bude zahájena v září nebo říjnu, kdy se také přestěhují nástupní stanice do Kotíkovy ulice. Čtyři budou ve směru od zeleniny U Tomášů po parkoviště pod náměstím, zastávka na Starou Paku a Lomnici nad Popelkou zůstane po směru jízdy. Autobusy se budou otáčet okolo bývalého hotelu Grand a na Kotíkovu ulici se vrátí podél muzea. Denně tak projede městem 120 autobusů.

Radnice vyhradí pro jejich zaparkování část parkoviště pod náměstím směrem k muzeu. „Ubude parkovacích míst pro osobní auta, ale věříme, že kapacita po městě bude dostačující,“ domnívá se starosta Josef Cogan.

Město získalo na investici státní dotaci 48,5 milionu, peníze musí vyčerpat do konce příštího o roku. Dílo má být dokončeno do 31. října 2020.

„S dodavatelem stavby se setkáme v příštím týdnu, kdy si upřesníme termín zahájení díla a také se dozvíme, kdy se uzavře staré nádraží. V této chvíli to nejsme schopni upřesnit,“ upozorňuje starosta.

Klíčovým pro nový terminál je podle Cogana zázemí pro cestující. Dvě prosklené čekárny nabídnou pohled na čtyři nástupní a výstupní ostrůvek, součástí je sociální zázemí a kolárna. Autobusy pak budou najíždět na terminál v opačném směru než v současné době. O čtyřicet pět míst se rozšíří také parkování pro osobní automobily, které obklopí vnějším okruhem nádraží.

Součástí investice je úprava protějšího parkoviště Na Tržišti, kde vznikne 28 parkovacích míst a také odpočinkové místo s vodním prvkem, který bude připomínat vznik města na soutoku Brdského potoka a Rokytky.

Obě lokality budou zadlážděny žulovou kostkou a upraveny stejně jako Komenského ulice nebo Dukelské náměstí. „Pokračujeme v trendu zadláždění tak, jak chceme, aby centrum města vypadalo,“ konstatuje starosta.


Autor: Iva Kovářová, převzato z Jičínského deníku

Autor: Miroslav Sazeček