Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Nová Paka nejlepším městem pro byznys, v Královéhradeckém kraji

Nová Paka nejlepším městem pro byznys, v Královéhradeckém kraji

27. 3. 2023

 Včera po obědě v sále krajského zastupitelstva převzal ocenění místostarosta Milan Pospíšil. Vítězství v krajském kole je dobrý (nutný) předpoklad pro úspěch na úrovni celé ČR. 

Nová Paka nejlepším městem pro byznys, v Královéhradeckém kraji

Nová Paka nejlepším městem pro byznys, v Královéhradeckém kraji

V rámci České republiky jsme zvítězili 2x ještě v době, kdy jsem byl starostou města, na počátku desátých let. 
Druhým v kraji je letos Hradec Králové, bronz bere Dobruška. V Nové Pace je v rámci Královéhradeckého kraje nejvyšší počet živnostníků v přepočtu na obyvatele a také nejvíce firem s více než 250 zaměstnanci v přepočtu na celkové množství ekonomických subjektů. Město zaznamenává vůbec nejvyšší podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích – nejvíce staví, zároveň má nejvyšší likviditu, tzn. velké zůstatky na účtech. 
Počet úředních hodin, během nichž si podnikatelé mohou vyřídit, co potřebují, je vysoce nadprůměrný. Výborného výsledku dosáhla Nová Paka v mystery testování, které prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje kvalitu a rychlost odpovědí živnostenských úřadů. Výzkumnici prostě zavolají o radu, obvyklou i neobvyklou a sledují, jak pracovníci úřadu zareagují, zda rychle a kvalitně. 
K dobru Nové Paky se přičítá, že nezaostává ani v bytové výstavbě, naopak je počtem dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel na tom v kraji velmi dobře. Kromě toho je ve městě v rámci regionu vysoce nadprůměrný počet dobíjecích stanic pro elektromobily v přepočtu na množství firem.
Za sebe dodávám, že Nová Paka je obecně zasvěceným městem pro samostatnou činnost jednotlivců i firem v jakékoli oblasti (sport, kultura, služby, výroba) - veřejná správa nebrání, spíš pomáhá. A úspěch Nové Paky je na druhou stranu založen právě na pracovitosti a odvaze právě těchto jednotlivců, kdy město je jen "pomocná" a nebránící entita.  
(foto Hradecký deník)

Rudolf COGAN, náměstek hejtmana pro ekonomiku

Autor: Miroslav Sazeček