Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Na pokrytí ztráty dostanou nemocnice od kraje 140 milionů korun

Na pokrytí ztráty dostanou nemocnice od kraje 140 milionů korun

28. 11. 2018

Královéhradecko - Kraj pošle příští rok svým nemocnicím 140 milionů korun na pokrytí prodělečných oddělení, mezi která dlouhodobě patří chirurgie, interna, neurologie či pediatrie.

Na pokrytí ztráty dostanou nemocnice od kraje 140 milionů korun

Na pokrytí ztráty dostanou nemocnice od kraje 140 milionů korun

Nejvíce dostane nemocnice Náchod, kam přijde 78 milionů korun. Návrh ještě musí odsouhlasit krajské zastupitelstvo, které se sejde 3. prosince.

Kraj nemocnicím se ztrátovými odděleními pomáhá na základě smlouvy o závazku veřejné služby, která byla uzavřena v roce 2016 na období deseti let. Nemocnice žádají o peníze, kraj a zdravotnický holding pak rozhodnou, kolik dostanou.

„V jičínské nemocnici přibyde v roce 2019 na seznam dotovaných oddělení ještě oddělení psychiatrie a oddělení radiační a klinické onkologie, která ve smlouvě doteď nebyla,“ informoval náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Aleš Cabicar. Dodal, že s penězi na pokrytí ztrátových oddělení krajský rozpočet počítá.

Loni dal kraj nemocnicím 190 milionů korun. V rámci závazku veřejné služby v posledních pěti letech přispěl svým velkým zdravotnickým zařízením částkami v rozmezí 150 až 250 milionů korun. Vedle těchto výdajů kraj platí zhruba osm milionů korun za provoz lékařské pohotovostní služby při Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Krajské nemocnice v posledních letech sužují finanční i personální problémy. Letos v únoru krajská koalice kvůli tomu zřídila krizový tým pro zdravotnictví složený z náměstka Cabicara, hejtmana Jiřího Štěpána a jeho prvního náměstka Martina Červíčka.

Oblastní nemocnice Náchod - 78 milionů Kč
Oblastní nemocnice Trutnov - 26 milionů Kč
Oblastní nemocnice Jičín - 26 milionů Kč
Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem - 9 milionů Kč

Autor: Ivana Vitovská, převzato z Rychnovského deníku

Autor: Miroslav Sazeček