Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Lucie Potůčková: Drobný exkurz na téma konfiskací majetku (nejen ruského, ale zvláště ruského)

Lucie Potůčková: Drobný exkurz na téma konfiskací majetku (nejen ruského, ale zvláště ruského)

28. 11. 2022

Začněme několika termíny: „zmrazení, konfiskace, obstavení, zajištění, zabrání majetku“. Je to tak trochu žonglování s právními pojmy. Některé z nich nejsou ani plně zakotvené v našem právním řádu a kupříkladu konfiskace má jednoznačné negativní účinky na všechny, kdo jen trochu popřemýšlí o padesátých letech minulého století a znárodňování.

Lucie Potůčková: Drobný exkurz na téma konfiskací majetku (nejen ruského, ale zvláště ruského)

Lucie Potůčková: Drobný exkurz na téma konfiskací majetku (nejen ruského, ale zvláště ruského)

Nebuďme ale přehnaně právně rigidní a berme v prvé řadě veškeré právní akty genericky – tedy nikoli zaměřené proti jednomu státu, jednotlivci či organizaci. Takto právo nefunguje. Hledání společného jmenovatele jako v matematice je naprosto klíčové, stejně jako empatické přihlédnutí k okolnostem v jednotlivostech. A propos - promiňte mi můj filosofický náhled. Důležitá jsou podstata a tvrdá data a fakta.

Zločinecké organizace využívají sofistikované prostředky k praní svých obrovských příjmů, které se ročně se odhadují na nejméně 139 miliard EUR. Navzdory stávajícím pravidlům pro vymáhání a konfiskaci majetku z trestné činnosti jsou zmrazena pouze 2 % majetku z trestné činnosti a zkonfiskováno pouze 1 %. Přiznejme si to – není to mnoho. Nejúčinnějším způsobem boje proti organizovaným zločineckým skupinám je snažit se je připravit o jejich zisky.

JENŽE: někdo musí identifikovat zločinecké organizace, jejich vazby, prokázat kriminální činnost, najít jejich majetek, zajistit ho - a pak tu máme druhý nelehký úkol – spravovat tento majetek až do pravomocného odsouzení, a to velmi často s nemalými náklady (kupříkladu ty známé zakotvené jachty, nebo plesnivějící paláce).

Spolupráce zemí je tedy absolutně zásadní.

V současné době máme v rukou dva hlavní nástroje v této oblasti. Do prvního čtení Evropského parlamentu jde Směrnice Evropského parlamentu a rady o vymáhání a konfiskaci majetku. Základní principy tohoto aktu podpořil také náš český parlamentní výbor pro evropské záležitosti. Tuto směrnici jsem zde zpravodajovala.
Důležitější ale je sankční zákon, neboli zákon o omezujících opatřeních proti některým závažným jednáním uplatňovaných v mezinárodních vztazích, který sněmovna schválila 14.10. Nepřekvapivě se celé SPD při hlasování zdrželo. Na jednání senátu je tento tisk zařazen tento týden.
Jedná se o velmi důležitý právní nástroj, jehož prostřednictvím bude ČR v rámci své zahraniční politiky moci i bez rozhodnutí Rady EU sankcionovat ta nejzávažnější porušení. Uvidíme, jak začne být tento zákon uplatňován v praxi. Rozhodně ale nejsme nečinní. A ano, je to pomalé. Demokratické instituce jsou vždy pomalejší než diktatury a autokracie.

Autor: Lucie Potůšková, poslankyně 

Autor: Miroslav Sazeček