Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Královéhradecký kraj, nejen o nouzovém stavu

Královéhradecký kraj, nejen o nouzovém stavu

15. 2. 2021

Nejvíce skloňované slovo v dnešních dnech je patrně nouzový stav ? Aktuání pohled náměstka hejtmana Rudolfa COGANA.

Královéhradecký kraj, nejen o nouzovém stavu

Královéhradecký kraj, nejen o nouzovém stavu

Na včerejším jednání (sobota 13.2.) hejtmanů se zástupci vlády nedošlo k definitivní dohodě. Hejtmané za STAN prosazují nouzový stav ve změněné podobě - regulované otevření obchodů, návrat do škol, zrušení zákazu nočního vycházení atp. Nouzový stav navrhujeme pouze na 14 dní. Díky zcela otevřenému tlaku hejtmanky Petry Peckové, předseda vlády slíbil projednání návrhu pandemického zákona v pondělí na vládě a následně jeho zaslání do Sněmovny v režimu legislativní nouze. 
Vláda chce bez ohledu na to zda bude, či nebude nouzový stav, udržet cca 80 % omezení.  Školy zůstanou zavřené, stejně tak ubytovaní a restaurace. Změna např.: obchody otevřeny, ale jedna osoba na 15 m2, tržiště regulovány, sport venkovní ano, ale omezen, vnitřní sport jen za velmi regulovaných podmínek. Nebudou zakázány hromadné akce, jen různá omezení. Dál bude možné nasazovat armádu. Tolik postoj vlády.
Pokud bude záležet na rozhodování orgánů našeho kraje (hejtman, bezpečnostní rada), tak budeme chtít jen dílčí rozvolňování v rámci nouzového stavu, omezeného na 14 dnů. Chceme vrátit děti do škol, nechceme omezení na úřadech, požadujeme postupné rozvolňování služeb a obchodu. Nemáme zájem o hermetické uzavření okresu Trutnov, jen o omezení cest.
Na lůžkách velmi intenzivní péče máme v kraji 136 covidových pacientů, a máme 28 lůžek volných. Z hlediska nárůstu jsem druhý nejhorší kraj za Karlovarským. 60 % je u nás v kraji britská mutace.

Rudolf COGAN, náměstek hejtmana pro ekonomiku Královéhradeckého kraje

Autor: Miroslav Sazeček