Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Ke vzhledu těla i duše

Ke vzhledu těla i duše

21. 7. 2021

V poslední době se v sociálních médiích rojí nejrůznější texty o zastoupení žen v politice, o harašení všeho druhu namířenému proti ženám, proti menšinám atd., o přiznání a nepřiznání utrpení a ubližování – fyzickém i psychickém.

Ke vzhledu těla i duše

Ke vzhledu těla i duše

 Na stole tu máme zatloukání, zlehčování, zesměšňování a bagatelizace problému, ale také přehánění, překrucování a zneužívání situace v rámci politického boje. 

Řečeno již bylo mnohé a tak chci na tu, bohužel leckdy nevábně zasmrádající hromadu, také něco přihodit. Má připomínka se týká ataků na téma vzhledu. Anglicky to má takový hezký výraz „body shaming“ neboli zostuzování těla (a samozřejmě vizáže obecně). Se zájmem si pročítám komentáře na Twitteru i na Facebooku ve své sociální bublině složené spíše ze vzdělaných a liberálně založených osob všech ras a pohlaví a žasnu a nestačím se divit. Nikdy jsem si vlastně nevšimla, kolik je tu uštěpačných poznámek, ironických vtípků a někdy i dost nenávistných osočujících hlášek komentujících něčí vzhled, figuru, mastné vlasy, very retro oděv…stačí na to jen trochu zaměřit pozornost. Schválně si to taky zkuste. 

Naše společnost se stále více vizualizuje, hledíme na sebe kriticky ostřížím zrakem hodným nejméně Anny Wintour, ale neposloucháme se. Kladívko netluče na kovadlinku, bubínky jsou popraskané.  První dojem prý bývá nejdůležitější, jenže čím více mi přibývají letokruhy, tím více je mi jasné, že člověk se podle obalu opravdu soudit nedá a omyly s tím spojené bývají obvykle smutné a nesnadno napravitelné.     

A tím se dostávám k jádru pudla, což je mimochodem idiom, který jsem nikdy nepochopila: 

Jakékoli, opakuji JAKÉKOLI, komentáře ze strany mužů i žen, týkající se věku („Ty jo, ta už má vrásky jak Macocha, o co se to jako ještě snaží?“), kulatosti tvarů („Vidělas‘, jakou má prdel (případně panděro)?“, předností („No tvl, ta je teda má….“ plus úchylný uchecht, uchecht), a také výšky („Koukej na něj, ten má jasnej napoleonskej komplex...“) na úkor veřejně činných osob (a samozřejmě i kohokoli jiného) prostě nejsou patřičné, ba naopak jsou nevýslovně trapné, nejapné a ve slušné společnosti by měly nejvíc zesměšnit samotného „komentátora“. 

Zaslechnout takovou poznámku osobně v kuloárech zastupitelstva, porady nebo prostě jen v tramvaji je dost nepříjemný zážitek, ovšem ještě horší je, když se nebohá komentovaná osoba ocitne v televizním vysílání. Ona totiž televize neuvěřitelným způsobem zvětšuje a nadýmá a každý, kdo není muší váhy se sklony k anorexii, prostě vypadá jinak než ve skutečnosti. Mnohem, mnohem hůře. 

Budu-li konkrétní - pokud jde o naše ministryně, všechny jsou to baculky…a upřímně, je mi to putna. Jejich vzhled opravdu NENÍ a NEMĚL BY BÝT tématem. Popravdě, eufemisticky řečeno, mám nezměrné výhrady ke každé z nich, ale ne kvůli jejich postavám a tvářím. Zajímají mě jejich názory, myšlenky a především výsledky jejich práce, ne faldíky nebo šaty ála design pytel ze sekáče. A ano, měly by být upravené, mluvit spisovně, chovat se slušně a vypadat jako ladies – a klidně jako pěkné dámy krev a mlíko. Tak ať. Nejsme každá podvyživená Twiggy a občas si holt taky dáme pivo a bábovku a po práci (i té politické) upalujeme domů vyndat myčku, sušičku, zalít kytky na zahradě atd. Totéž platí o chlapech – moc Bradů Pittů jsem mezi poslanci, ani jinými politiky neviděla (až na pár výjimek), sorry jako pánové. Taky leckdy dorazíte na jednání v montérkách se šmírem na rukou, upocení z fotbalu nebo skoro do půl těla ze zahrady. A zatímco my holky se snažíme s menším či větším úspěchem načančat, abychom si připadaly elegantně, po setkání s realitou na poradě bychom si někdy nepřály nic jiného než kombinovaný slepecký covid, abychom ideálně nic neviděly ani necítily. 

Takže, prosím, nehleďme na ty druhé optikou světa ramp, přestaňme pořád soudit a stavět před módní a fitness tribunál ostatní, raději se podívejme do nejbližšího zrcadla a nejprve si ukliďme UVNITŘ sami v sobě, protože se tam občas najde pěknej bordel, byť naše vnější tělesná schránka může působit jako čirý luxus. 

Mgr. Lucie POTŮČKOVÁ, starostka městyse Mladé Buky, kandidát koalice PIRSTAN v Královéhradeckém kraji do PS PČR

Autor: Miroslav Sazeček