Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj JOSEFOV BUDE "ŽÍT"

JOSEFOV BUDE "ŽÍT"

27. 3. 2024

Pevnostnímu městu, které však žádné bitvě vystaveno nebylo, svítá naděje alespoň základní záchrany. Zastupitelstvo kraje v pondělí schválilo svůj příspěvek ke státní dotaci. A do Josefova by tak mělo jít v rámci 10 let celkem až 1,2 miliardy od státu, půl miliardy od našeho kraje a 200 mil. Kč

JOSEFOV BUDE "ŽÍT"

JOSEFOV BUDE "ŽÍT"

Je to částka velká – rozhodně ne dostatečná a definitivní. Jen tak orientačně: na valy, bastiony, raveliny, ale taky podzemní chodby bylo použito (mezi lety 1780 a 1790) asi 350 milionů tun cihel. Pracovalo tam 12 000 lidí. Výstavba značně vyčerpávala rakouský státní rozpočet. A na konci už nezbývaly peníze na některé dostavby (např. pivovar).

Klíčové bude, jaké nové určení město Jaroměř pro svůj unikát zvolí, může to být „jen“ památka, nicméně lze v dlouhém horizontu vytvořit i prosperující město se zajímavým bydlením, a s prvotřídním dopravním napojením – Jaroměř je na dálnici a elektrifikované železnici.

Na postarším snímku, před josefovským kostelem, nynější jaroměřská radní Lidmila Rutter (Jaroměřáci a STAN) která se kolem pevnosti točí mnoho let.

Rudolf COGAN, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje

Autor: Miroslav Sazeček