Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Josef Cogan: Při krizi vláda tuneluje obce a kraje

Josef Cogan: Při krizi vláda tuneluje obce a kraje

27. 5. 2020

„Období krizí je vždy hektické a citlivé. Těm, kdo jsou u kormidla, dává možnost využít strachu občanů k razantním opatřením všeho druhu,“ varuje starosta Nové Paky Josef Cogan (STAN).

Rozhodnutí tak podle něj prochází pod tlakem a bez velkých diskuzí. Často pak pod rouškou chaosu dochází ke zneužití moci.

Starosta Josef Cogan

Starosta Josef Cogan

„Předražené nákupy dokáže rozeznat téměř každý, avšak sofistikované podpásovky v narychlo schvalovaných právních předpisech se odhalují obtížněji. Často se přilepí k prospěšnému zákonu a pak se tvrdí, že to už nelze změnit, protože by to ohrozilo to 'dobré',“ sdělil starosta Cogan Deníku.

Vysvětlil, že takovým útokem je i zákon, kterým stát obírá obce i kraje o 15 miliard ze sdílených daní. „Je to sprosťárna 'par excellence'. Stát se v době krize bezprecedentně o 300 miliard zadlužuje a odůvodňuje to i potřebou udržení investic. Vyzývá proto obce a kraje, aby maximálně investovaly. Samosprávy však dýchají s daňovými příjmy ze sdílených daní, které se jim v krizi výrazně propadají,“ upozornil Josef Cogan. Připomněl, že při poklesu v době hospodářské krize 2009 o 4,5 procenta HDP obce přišly o více než 15 procent daňových příjmů. „A lepší to bohužel nebude ani letos. Proto je zarážející, že se vláda neštítí nadto samosprávám sebrat ještě dalších 15 miliard. Každý z oboru ví, že tyto zdroje musí samosprávy odepsat zejména z investic. V mandatorních výdajích to půjde velmi těžko,“ posteskl si starosta. .I když vláda ujistila, že je připravena podpořit rozpočty krajů a obcí masivními dotacemi, skutečnost je podle Josefa Cogana taková, že ministerstva seberou obcím a krajům peníze, o kterých mohly nyní rozhodovat samy dle svých priorit, a vypíšou nové „masivní“ dotace, které budou ovládat.

„Nařídí, na co půjdou, a dostanou je jen ti loajální k vládě,“ varoval.

MALÉ ZAKÁZKY PRO MENŠÍ FIRMY

"Investice obcí a krajů jsou přitom nyní velmi žádoucí. Tím, že se rozprostřou po celé zemi, mají vyšší efekt než „mega“ akce, které shrábne pár velkých firem. Spousta drobných zakázek roztáčí kola místních ekonomik a pomáhá tak malým a středním firmám, které jsou nyní velmi ohrožené.

Jak ale obce a kraje mají investovat? Z čeho? Když jim vláda tuneluje rozpočty a sráží je na kolena? V době vrcholící krize stát obcím nijak materiálně nepomohl, jen jim ukládal povinnosti, nyní je chce ještě oškubat. Smutné a ubohé,“ konstatoval Josef Cogan.

Podle něj snem hnutí ANO, stejně tak jako historicky komunistů, byla a je centralizace moci. „Nebuďme ovce, netolerujme 'východňárské' manýry a postavme se jim na odpor. Možná bude marný, ale musí být slyšet, nebo samosprávy příště oholí na kost,“ vyzval starosta.

Rozhovor s Josefem Coganem pro Deník.cz

Autor: Tomáš Pergl