Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj JAK SE NAUČIT DŮVĚŘOVAT KŘEHKÉMU

JAK SE NAUČIT DŮVĚŘOVAT KŘEHKÉMU

16. 10. 2023

Volby na Slovensku ukazují, jak prohráváme v disciplíně naučit naše děti a přátele důvěřovat demokracii. Demokracie je jako každá rostlina, křehká, přesto nesmírně životaschopná.

JAK SE NAUČIT DŮVĚŘOVAT KŘEHKÉMU

JAK SE NAUČIT DŮVĚŘOVAT KŘEHKÉMU

Dopouštíme se řady chyb. První chybou je, že se soustředíme na silné stránky demokracie. Vyjádřením síly demokracie jsou volby, zhmotněná vláda lidu. „Kdo ho zvolil?“ ozývá se pak z řečnických pultíků, za nimiž obchodníci s mocí jako dobří kouzelníci bez povšimnutí diváků nahrazují ochranu demokracie za adoraci voleb. Není náhodou, že to říkají obvykle ti, co nemají problém býti zvoleni. O to větší problém však mají s demokracií v jejich důsledcích.
Druhou chybou je úzké hledí. Je demokracie politika a státní správa, jak se nám mnohdy zdá? Páni politici a úředníci prominou, ale to je asi jako hodnotit krásy našich zahrad podle kvality hnoje – fakt nevoní. Plody demokracie sklízíme ve firmách, školách, na nábřežích řek a lavičkách parků. Její plody jsou klid a malebnost našich vesnic, hojnost v regálech obchodů, dovolená v Chorvatsku a všude jinde, odkud jsme přijeli z letních cest. Bezpečnější auta, stabilní dodávky elektřiny, doktor, který Vám ošetřuje oteklé koleno z fotbalu – to jsou plody demokracie.
Zatřetí, láska a pak zklamání. Demokracie není hodnota, je to systém. Auto možná máte chvíli rádi, protože je to ta nejhezčí věc na světě. Ale ono to nakonec bude jen auto a vy budete zklamaní. Místo toho můžeme být dlouhodobě spokojení s tím, jak nás spolehlivě vozí tam, kam potřebujeme. Do demokracie jsme bohužel zvyklí projektovat řešení nejrůznějších problémů (například nedávno: „Hej, vysoké ceny energie, zařiď to.“). Ona nám dává prostor k řešení, což je víc než dost. 
Začtvrté. Neumíme milovat křehkou rovnováhu. Jak ukazují zkušenosti, šťastnou zemi dělají fungující instituce. Volební procesy, parlamentní komory, vláda, samospráva, justice, kontrolní úřady, centrální banka, kvalitní média zajišťující skutečnou informovanost a funkční trhy. Spravedlivá justice je předpokladem fungujících podniků a efektivních investic a vlády mají zejména zajišťovat transparentní tržní prostředí. Opoziční smlouva mohla být tisíckrát vítězstvím rozumu a snahou prosadit svou vůli, ale byla vraždou demokracie, protože se pokusila pokřivit její křehký ekosystém. Skutečný demokrat musí bojovat za své vítězství stejně jako za slyšitelnost hlasu svých odpůrců. Tímhle testem celkem snadno poznáte prevíta.  
Definice říká, že demokracie je forma vlády, v níž o výkonu státní moci rozhoduje mínění většiny oprávněných občanů. Ale to by bylo málo. Demokracie je z lidské různorodosti vyrůstající systém, který lidem poskytuje férový prostor pro projevení názoru a uplatnění vynalézavosti, schopností a energie k řešení aktuálních výzev a nalézání štěstí ve prospěch jednotlivců i celé společnosti. Všimněte si, že nepíšu k nalezení! To už je na nás.  
Obrázek je od Jaroslava Róny a jmenuje se Exodus.

ing. Pavel BARTOŠ, Ph.D.

Autor: Miroslav Sazeček