Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj FILM o horákovi Zdeňku JIŘIČKOVI

FILM o horákovi Zdeňku JIŘIČKOVI

24. 4. 2023

V sobotu 15. dubna 2023 v Jablonci nad Jizerou jsem se zúčastnil premiéry filmu „Už není toho dechu“ etnologa Libora Duška.

FILM o horákovi Zdeňku  JIŘIČKOVI

FILM o horákovi Zdeňku JIŘIČKOVI

 Připravil námět i scénář a s týmem tmrw.film natočili časosběrný dokument o horákovi Zdeňku Jiřičkovi, který strávil takřka celý život v rodné chalupě ve Vojtěšicích v západních Krkonoších.   
Na vzniku dokumentu se spolupodíleli: námět Libor Dušek, scénář Vratislav Karas, Libor Dušek, režie a střih Vratislav Karas, kamera Michal Rak, Vratislav Karas, hudba Radek Hanuš, produkce Kateřina Krejčová, Martin Lavický a tmrw.film 
Rád čtu články mj. v časopisu Krkonoše – Jizerské hory autora Libora Duška. Brilantně zaznamenává život starousedlíků, kteří žili v horách, pracovali na políčkách, pastvinách, byli to ti někdejší horalé, naši předci. Jejich styl života, postoje, poznání a postřehy by nám neměly být lhostejné a měly by být nějak uchovány či zaznamenány. A právě to Libor dobře dělá. 
Čtu knihy o Krkonošských rodácích, o někdejším i složitém soužití Čechů a Němců, je důležité takové reálie uchovat. Vzpomínky, způsoby života, hospodaření, přemýšlení, které patří k území, jednou mohou vymizet a už je nikdy neuvidíme, neuslyšíme, nezachytíme, nepopíšeme, a to by byla škoda. Jde o uchování podstatného, co dříve bylo a už není nebo brzy nebude. Liborovo dílo bude jednou součástí jistého kulturního dědictví našeho regionu.

Jan SOBOTKA, starosta Vrchlabí a senátor

Autor: Miroslav Sazeček