Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Dříve se nám smáli, teď je z Tetína dobrá značka

Dříve se nám smáli, teď je z Tetína dobrá značka

27. 6. 2024

/ROZHOVOR/ V devatenácti letech kandidoval, ve dvaceti se stal v roce 2014 starostou. Dnes stojí Matěj Hlavatý v čele Tetína na Jičínsku třetí volební období a malebná obec mezi Miletínem a Lázněmi Bělohrad právě získala ocenění Vesnice roku Královéhradeckého kraje 2024. 

Dříve se nám smáli, teď je z Tetína dobrá značka

Dříve se nám smáli, teď je z Tetína dobrá značka

Dříve se nám smáli, teď je z Tetína dobrá značka, říká starosta vesnice roku 
„Je to velká zásluha našich obyvatel,“ zdůrazňuje Matěj Hlavatý, aktivní komunální a regionální politik, který je zároveň asistentem poslanců hnutí STAN a je i členem jeho předsednictva. V rozhovoru pro Deník vysvětluje, jak zvrátit úbytek mladých obyvatel venkova, jak se podařilo získat do vesnice se 150 obyvateli investora a co obnáší práce starosty.
Neměl jste jako dvacetiletý, a ve své době nejmladší starosta u nás, problémy s autoritou u sousedů?


Myslím si, že v tom zásadní problém nebyl. Tehdy jsem si utvořil kandidátku s lidmi, kterým jsem důvěřoval, a kteří navazovali na předešlé zastupitelstvo. Spíše jsem z lidí cítil obavy, co ode mne mohou čekat. Doufám, že se nenaplnily, jsou s fungováním obce spokojení a jsou hrdí na to, kde bydlí.
Obyvatel máte 150, voličů zhruba 120. Opravdu jste nějaké narážky na věk nezaznamenal?


Určitě byly, ale to je u každého, kdo nově nastoupí do úřadu, nemusí to přímo souviset s věkem. Pamatuji si, že na prvním zasedání zastupitelstva po ustavující schůzi byl sál v naší restauraci úplně plný. Lidé byli zvědaví a plní očekávání. Asi mi pomohlo, že jsem tady vyrůstal odmalička a všichni mě znali.
 
Tetín bude reprezentovat kraj v celostátním kole Vesnice roku
Můžete přiblížit, co obnáší vedení obce velikosti Tetína?


Je to práce 24 hodin sedm dní v týdnu, přestože jsem neuvolněný starosta. Jak se tady všichni známe, musím brát telefon i o víkendu, pozdě večer nebo hodně brzy ráno. Myslím si, že není rozdíl ve vedení malé obce a velkého města. Starosta na vesnici nemá k ruce odbory a musí řešit všechno sám, od matriky přes stavební záležitosti, životní prostředí, zkrátka všechno, co s obcí souvisí. Musím si všechno nastudovat, nikoli to delegovat na někoho jiného.
Vzpomenete si i na neobvyklé či bizarní záležitosti, které jste musel řešit?

Něco by se určitě našlo. Třeba mi někdo volal ve dvě hodiny ráno kvůli rušení nočního klidu. Odpověděl jsem, že mi právě narušil noční klid on. Chápu, že lidé volají jako prvnímu někomu, koho znají, ale takové věci já podle zákona nemám pravomoc řešit, to je věcí policie. K vesnici patří zemědělství a v době sklizně se za vhodného počasí musí sekat ve dne v noci. Když pak někdo přijde a stěžuje si, že je zemědělci ruší, je to až úsměvné. Podobné je to třeba se zápachem z kravína a podobné věci, které k vesnici a přírodě zkrátka patří. 

Část rozhovoru starosty Matěje HLAVATÉHO pro Jičínský deník 

 

Autor: Miroslav Sazeček