Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Den Ukrajiny ve Vrchlabí a výstava fotografií lidových krojů

Den Ukrajiny ve Vrchlabí a výstava fotografií lidových krojů

11. 3. 2020

Město Vrchlabí společně s velvyslanectvím Ukrajiny a Regionálním Ukrajinským spolkem ve východních Čechách uspořádalo 22. ledna 2020 Den Ukrajiny ve Vrchlabí, spojený s výstavou "Ke kořenům - Ukrajina krojů a tradic".

Den Ukrajiny ve Vrchlabí a výstava fotografií lidových krojů

Den Ukrajiny ve Vrchlabí a výstava fotografií lidových krojů

 

Jednalo se o putovní výstavu fotografií ukrajinských lidových krojů z 19. století, nošených tradičně u příležitosti nejvýznamnějších svátků v různých regionech Ukrajiny. V autentických lidových krojích byly zachyceny známé ukrajinské osobnosti. Při příležitosti vernisáže proběhlo slavnostní zahájení výstavy za přítomnosti velvyslance Ukrajiny Yevhena Perebyinise a starosty města Vrchlabí a senátora Jana Sobotky. 
V rámci programu určeného pro základní školy, gymnázium i veřejnost, bylo hudební vystoupení skupiny Radist, ochutnávky české a ukrajinské lidové kuchyně, prezentace Svazu měst a obcí ČR - Rozvojové spolupráce Evropské unie, prezentace Královéhradeckého kraje na téma Zkušenosti s dosavadní spoluprací s Ukrajinou a Možnosti dotací na mezinárodní spolupráci. 
Co byste odpověděli, kterých cizinců je nejvíc v regionu? Slováků? Kdepak! Pro každý okres Královéhradeckého kraje platí odpověď: Ukrajinců. Je to tak i pro celou zemi. 
K setkání Dne Ukrajiny starosta Jan Sobotka doplnil své postřehy: „Pan velvyslanec s manželkou velmi vnímají naše reálie. Oba na nás byli pečlivě připraveni svými znalostmi o Vrchlabí. Bylo příjemné, že jsme si povídali o věcech jím i nám známým. 
Setkání organizovala paní Radka Nosková na základě podnětu Svazu měst a obcí a Rozvojové agentury. Sympatická na tom byla ta souvislost, že i my ve Vrchlabí jsme kdysi měli možnost mít partnerská města Baunathal z Německa a Trouville sur Mer z Francie. Od nich jsme získávali zkušenosti západně od nás. Naší skoro morální povinností je podobně napomoci těm státům na východ od nás, hlavně těm, které mají zájem ukotvit se ve strukturách NATO a Evropská unie, což Ukrajina je. 
Ukrajina je nám po Slovensku skoro nejbližší. Ukrajinci mají podobnou mentalitu, jsou šikovní a dlouhou dobu u nás pracují. Pan velvyslanec mi sdělil, že od nás nepotřebují žádnou finanční pomoc. Potřebují pomoc morální. A s tím souhlasím. 
Kolegyně Radka Nosková usoudila, že by bylo vhodné udělat společný rozvojový projekt s ukrajinským městečkem. To mi připadá chytré. Existují podpůrné projekty a rozvojová pomoc se dá dělat na úrovni členský stát EU s nečlenským státem. 
Můžeme Ukrajince naučit „dělat“ projekty. Když je to nenaučíme, tak žádný společný nemůžeme realizovat. A právě toto by mohla být ona konkrétní forma pomoci od nás. Společná témata, resp. projekty, by jim mohly vygenerovat nějaké evropské zdroje a tím napomoci v rozvoji. To je přeci sympatické. Akce se mi velice líbila a měl jsem z ní radost,“ uzavřel Jan Sobotka.
Jan SOBOTKA a Dáša Palátková, Foto: Zdeněk Horák

Autor: Miroslav Sazeček