Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj DEMOGRAFICKÁ VLNA A ŠKOLSTVÍ ? SELHÁNÍ KRAJŮ ?

DEMOGRAFICKÁ VLNA A ŠKOLSTVÍ ? SELHÁNÍ KRAJŮ ?

21. 6. 2023

Nepřipravenost na demografickou vlnu žáků je selhání krajů. To nechci vůbec zpochybňovat a přesouvat odpovědnost jinam. Ale proč už pět let neinformovala média o problému, který nastane? Proč desítky bakalářských a diplomových prací z pedagogických fakult nevolaly po včasném řešení?

DEMOGRAFICKÁ VLNA A ŠKOLSTVÍ ? SELHÁNÍ KRAJŮ ?

DEMOGRAFICKÁ VLNA A ŠKOLSTVÍ ? SELHÁNÍ KRAJŮ ?

 Proč ministerstvo nemělo každý kvartál tiskovou konferenci na toto téma? A možná, ač si toho já nejsem vědom, se tak stalo. Ale někde to zapadlo. Jedním ze zásadních problémů politiky je získávání, udržování a ztráta pozornosti. Pozornost politiků zaostří tam, kam je zaostřeno Sauronovo oko voliče. Často jsou to třaskavé banality. A není institut, který by pozornost vrátil k tomu podstatnému.
 
Médiím také v žádném případě nelze vyčítat, že fungují tak, jak fungují. Většina médií je placena z reklam a cenu reklamy určuje čtenost, sledovanost, návštěvnost. Média, ale i sociální sítě, také jen následují krajinou emocí bloumající Sauronovo oko čtenáře, občana, voliče, diváka. Všichni tedy následují občana, diváka. A koho sleduje divák? No přece média, sociální sítě a politiky. Také vám na tom něco nehraje? Neřekli jsme snad jen o pár řádků výše, že politici, média i sociální sítě sledují pozornost diváka, voliče. Nějak se nám ta pozornost cyklí.
 
Co se stane, když je mikrofon a reproduktor příliš blízko? Třeba když dva lidé v jednom konferenčním hovoru mají notebooky vedle sebe? Známe to všichni, dokud je ticho, tak nic. Jakmile ale na jedné straně vznikne hluk, mikrofon ho okamžitě zachytí, zesílí a vzniká nepříjemné houkání. Na to je dobré si vzpomenout, když se rozhoří nějaká „kauza“.
 
Abychom se příště vyhnuli takovým překvapením jako jsou například dopady rostoucí demografické křivky, měli bychom do veřejného prostoru dostávat co nejvíce informací, které občana možná nezajímají, ale zajímat by měly. Díky zde všem redakcím a iniciativám, které se o tuto složitou úlohu neúnavně snaží. To jsou totiž ti skuteční lídři dnešní doby, na rozdíl od mnoha politických, názorových followerů.
 
Já pracuji v IT, kde neustále překládáme složité, obtížně strukturované úlohy na pochopitelné kategorie, které zajišťují řešitelnost a zabraňují "ztracení v překladu". Mimochodem upřímně nechápu, jak je zákonodárcům možné žíti bez evidence známých legislativních problémů, a že jich máme.
 
„I have a dream“, že univerzity a další instituce ve spolupráci s médii budou dávat politikům úkoly k řešení a veřejnosti rady, kam napřít svou pozornost. Žádná univerzální a jediná pravda, ale spousta malých nápověd, které budou pozornost voličů i politiků vracet k podstatným problémům.

Pavel BARTOŠ, člen KV STAN Královéhradeckého kraje
 
 

Autor: Miroslav Sazeček