Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj DALŠÍ VLNA covidu v Královéhradeckém kraji

DALŠÍ VLNA covidu v Královéhradeckém kraji

22. 11. 2021

Královéhradecký kraj má teď čtvrtý nejnižší sedmidenní přírůstek na 100 tisíc obyvatel mezi všemi kraji. Za posledních sedm dní testy potvrdily 2089 nových případů nákazy covidem-19. Minulý týden za stejnou dobu přibylo 1312 případů. Nejhorší situace je v okresu Hradec Králové, na severu jsme dost promořeni z jara. Podobně vysoké denní nárůsty jsme v regionu zaznamenávali během podzimu minulého roku.

DALŠÍ VLNA covidu v Královéhradeckém kraji

DALŠÍ VLNA covidu v Královéhradeckém kraji

V tuto chvíli se ve spolupráci s hygieniky a hasiči připravujeme i na možnost terénního testování. Ve školách za 14 dní začne plošné antigenní testování, my už ale v příštím týdnu v některých školách provedeme odběry PCR testů, a to na základě vyhodnocení a rozhodnutí krajské hygieny.

V souvislosti s nárůstem nových případů nákazy stoupá počet hospitalizovaných. Celkem se v nemocnicích v kraji s covidem léčí 90 pacientů. Hrozí, že příští týden by mohly nemocnice v kraji hospitalizovat až 200 pacientů s covidem, za dva týdny až 400. Tím bychom se v podstatě znovu dostali do stavu loňské podzimní vlny epidemie, kdy musela být výrazně omezena péče v nemocnicích.

V nemocnicích v kraji platí plošný zákaz návštěv. Špitály průběžně navyšují počty covidových lůžek, částečně omezují některou neakutní péči a připravují se na další nárůst hospitalizovaných.

K částečnému omezení péče již přistoupila jičínská nemocnice v rámci plánované neurologické péče. Trutnovská nemocnice omezila plánovanou operativu a také provoz rehabilitačního, ortopedického a onkologického oddělení. Od příštího týdne plánovanou operativu částečně omezí nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Také státní Fakultní nemocnice Hradec Králové je nucena mírně omezit neakutní operace. V náchodské ani dvorské nemocnici zatím péče omezena není.

Od pondělí budou v nemocnicích v Česku znovu pomáhat vojáci. V náchodské nemocnici by mohlo v následujících týdnech vypomáhat šest vojáků, v rychnovské tři, v trutnovské pět, jičínské šest a ve dvorské dva.

Současně se zvyšujícími se počty nově nakažených stoupá také tempo očkování proti koronaviru. V posledních týdnech zdravotníci v kraji denně očkují v průměru 2 000 osob.

Aktuálně je v kraji alespoň jednou očkováno už přes 71 % populace starší 16 let. Očkovací místa navyšují denní kapacity v závislosti na počtu zájemců a do očkování vakcínou Pfizer se zapojilo už 146 praktických lékařů ve všech pěti okresech regionu. Seznam spolu s kontakty na ordinace aktuálně očkujících praktiků naleznete na www.kr-kralovehradecky.cz/praktici.

V pobytových službách sociální péče v kraji jsou celkem čtyři klienti covid pozitivní. V zařízeních platí režimová protiepidemická opatření. Neplatí zde plošný zákaz návštěv.

V osmi krajských školách bylo tento týden celkem 21 žáků a pět pedagogů covid pozitivních, 194 žáků muselo do karantény.

Rudolf  COGAN, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje 

Autor: Miroslav Sazeček