Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj COGAN Rudolf : "Pořádný hospodář = kraj bez dluhů

COGAN Rudolf : "Pořádný hospodář = kraj bez dluhů

30. 7. 2020

Krajský radní pro ekonomiku Rudolf Cogan (Starostové a Východočeši) uvedl, že kraj se loňským splacením všech úvěrů stal jedním ze tří českých krajů bez dluhů.

COGAN Rudolf : "Pořádný hospodář = kraj bez dluhů

COGAN Rudolf : "Pořádný hospodář = kraj bez dluhů

Investice ve výši 2,8 miliardy korun se na celkových výdajích loni podílely 18,3 procenta a podle Cogana to byl po Jihočeském kraji druhý nejvyšší podíl investic na výdajích mezi kraji. Dodal, že kraj měl ke konci loňského roku na účtech 2,6 miliardy korun.

Z významných investic se vládnoucí pětikoalici podařilo na jaře 2018 zahájit mnoho let připravovanou přestavbu náchodské nemocnice. Stavební firmu kraj vybral až ve čtvrtém tendru, stavba dvou pavilonů za 1,34 miliardy korun má být hotová do 30. července. Na dofinancování přestavby nemocnice kraj letos k 30. červnu čerpal úvěr ve výši 350 milionů korun.

Královéhradecký kraj se za poslední čtyři roky postupně zcela zbavil dluhů. Současně trvale zvyšoval investice z 1,2 miliardy korun v roce 2016 až na rekordních 2,8 miliardy korun loni. Rozpočty kraje v letech 2016 až 2019 končily přebytky od 145 milionů do 819 milionů korun. Problémem regionu i v nyní končícím volebním období zůstávají zchátralé silnice druhé a třetí třídy. Současnou krajskou koalici tvoří ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09.

Rudolf  COGAN, radní královéhradeckého kraje pro ekonomiku a IT

 

Autor: Miroslav Sazeček