Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj AQUACENTRUM Vrchlabí ve finiši

AQUACENTRUM Vrchlabí ve finiši

10. 11. 2022

Po roce a půl spěje do finiše výstavba krytého bazénu ve Vrchlabí za 188 milionů korun bez daně v přírodním a rekreačním areálu Vejsplachy, kterou město platí z vlastních prostředků. Začala loni v dubnu. Atypická stavba zapuštěná do země je téměř hotová.

AQUACENTRUM  Vrchlabí ve finiši

AQUACENTRUM Vrchlabí ve finiši

 Na dvouměsíční komplexní zkoušky technologických zařízení v prosinci naváže testovací provoz. V listopadu si lidé prohlédnou krytý bazén při dnech otevřených dveří, před Silvestrem se tam poprvé vykoupou. Na stavbě pracuje denně až šedesát dělníků.

„Mohu s úlevou oznámit, že náročný závod s časem jsme vyhráli. Do konce listopadu bychom měli vše odzkoušet a mít vyjádření všech dotčených orgánů, otevření vychází na konec prosince. Aquacentrum má předepsaný rok zkušebního provozu,“ řekl vedoucí projektu ze stavební společnosti Metrostav DIZ Ondřej Matoušek.Do harmonogramu výstavby promluvil covid i problémy s dodávkami některých materiálů. „Přesto si jako nejnáročnější etapu budu pamatovat samotné založení stavby pod úrovní hladiny rybníka. Na ty desítky kubíků vody čerpané ze stavební jámy den co den se jen tak zapomenout nedá,“ připomněl Matoušek.Zatím není jasné, jak se energetická krize projeví na cenách vstupného. „Budeme otvírat do nejhoršího období kvůli situaci s energiemi. Jestli se to odrazí na vstupném? Takovou otázku si kladu denně, přemýšlím o tom snad každou hodinu. Odložení zkušebního ročního provozu by ovšem bylo tak komplikované, že bude lepší otevřít teď za cenu vyšších nákladů,“ uvedl ředitel Aquacentra Vrchlabí Jiří Dušek.Jisté je, že náklady na provoz městu rapidně narostou. Původně odhadovalo doplácet na roční provoz 1,5 až 2,5 miliony korun. Na střechu krytého bazénu chce radnice přidat v příštím roce fotovoltaické panely, aby zvýšilo energetickou soběstačnost.

„Rádi bychom ale vstupné udrželi co nejníže. Bazén se stavěl hlavně pro Vrchlabáky. Budeme chtít, aby sem místní chodili co nejvíc a měli to rádi. Proto nechceme nasadit přemrštěné ceny. Definitivní ceník zveřejníme zhruba měsíc před otevřením,“ sdělil Dušek. Město původně počítalo, že za 1,5 hodiny by lidé platili 150 korun. Kapacita bazénu bude 186 míst. Vybraný už je provozovatel bistra, kterým bude místní Pizzeria Calabria. Ředitel Dušek už má rovněž kompletně sestavený tým jedenácti pracovníků.

Za město Vrchlabí, místostrosta PhDr. Michal VÁVRA

Autor: Miroslav Sazeček