Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj APEL NA VLÁDU ČR

APEL NA VLÁDU ČR

2. 12. 2020

„Apelujeme na Vládu ČR“, uvádí senátor Jan Sobotka,
„rozhodněte o lyžařských skiareálech co nejdříve!“

APEL NA VLÁDU ČR

APEL NA VLÁDU ČR

 
Oblastní destinační společnost pro turistickou oblast Krkonoše – svazek měst a obcí se připojuje ke Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, České unii cestovního ruchu a Asociaci horských středisek se sdělením, že k uzavření lyžařských areálů v období konce roku z důvodu nekontrolovaného šíření pandemie Covid -19 není dost argumentů. 
Vláda ČR svým usnesením rozhodla, že s účinností od 3. do 12. prosince 2020 zakazuje užití lyžařských vleků a lanových drah veřejností. Zákaz vznikl z důvodu oddálení zahájení provozu lyžařských areálů. 
V současné době probíhají jednání s ministerstvy o nastavení podmínek provozu v lyžařských areálech v rámci stupňů „PES“. Ministerstva průmyslu a obchodu i zdravotnictví mají na stole Asociací horských středisek ČR zpracované podklady charakterizující zodpovědné chování v lyžařských areálech, aby nedošlo ke zhoršení epidemiologické situace. Ministerstva se mají k obsahu vyjádřit a vytvořit metodiku. Dalším důvodem vzniku vládního usnesení je tlak některých evropských zemí (Německo, Itálie, Francie), aby se ČR připojila k zákazu provozu lyžařských areálů přes vánoční svátky. 
K tomu senátor Jan Sobotka, předseda Krkonoš – svazku měst a obcí, veřejně apeluje: „Je třeba pečlivě zvažovat konkrétní podmínky, které panují v jednotlivých zemích. Výše uvedené rozhodnutí vnímám jako vytvoření časového prostoru a snahu naší politické reprezentace chovat se celoevropsky. Ve skutečnosti si však každá země určí své priority a udělá po svém.
Apeluji na nejvyšší představitele, aby rozhodnutí o tom, jak začne zimní sezona na horách, učinili co nejdříve. Provozovatelé lyžařských areálů nemohou otevřít střediska ze dne na den. Již nyní je připravují, vyrábí technický sníh i s rizikem, že nebude potřeba, nabírají sezónní zaměstnance apod. Je třeba jim co nejdříve vyslat signál, že metodika bezpečného chování na lyžích bude schválena, a co a jak bude s provozem především okolo Vánoc a koncem roku.  
Jestliže od čtvrtka 3. 12. budou moci za jasně stanovených pravidel otevřít obchody, služby a restaurace, herny, sportoviště či koupaliště, zoologické zahrady, muzea a galerie, následně se děti vrátí do školních lavic, změní se návštěvní režim u nejvíce ohrožených seniorů v zařízeních sociálních služeb, budou zrušeny zákazy nočního vycházení, prodeje v neděli a konzumace alkoholu na veřejnosti, proč je zakázáno užití lyžařských vleků a lanových drah veřejností ve volné přírodě? Případná omezení by nezasáhla pouze skiareály, ale celé regiony. 
Lyžování je venkovní aktivita, lyžaři mají brýle, roušky, rukavice. Asociací horských středisek ČR byl vypracován mj. management front lyžařů čekajících na lanovky a vleky. Skiareály, hotely, restaurace a podnikatelé v českých horách mají zpracovány odpovídající systémy a opatření k ochraně zdraví všech. Zrušeny jsou „aprés-ski“, tj. veškeré volnočasové aktivity po lyžování. Vždyť Češi jsou národem lyžařů. Pokud se k plošnému zákazu nepřipojí Rakousko, Češi vyjedou za sportem k sousedům,“ uzavírá apel Jan Sobotka.

Jan SOBOTKA, senátor a starosta Vrchlabí

Autor: Miroslav Sazeček