Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Aktuality Inventura radnice: Vrchlabím prosvištěly stovky milionů korun

Inventura radnice: Vrchlabím prosvištěly stovky milionů korun

13. 9. 2018

Vrchlabí - Komunální volby se blíží a Deník pro vás opět připravil projekt Inventura radnice. Co se ve vašem městě povedlo a kde jsou naopak ty největší slabiny? Dnes je na řadě město Vrchlabí.

 

Inventura radnice: Vrchlabím prosvištěly stovky milionů korun

Inventura radnice: Vrchlabím prosvištěly stovky milionů korun

Mají nový fotbalový stadion, na který jezdí hrát mezistátní zápasy mládežnické reprezentační týmy. U toho osvětlenou běžkařskou dráhu, kam se v zimě rádi vydávají po práci milovníci běžek. Radikálně opravené nábřeží Marie Kubátové (dříve Labské), náměstí Míru, ale také prostředí rybníku Kačák, v němž se nikdo nekoupe. Finišuje rozsáhlá rekonstrukce úpravny vody s technologiemi v havarijním stavu. Pracuje se na projektu výstavby krytého bazénu.

Nic z toho ovšem není nejvýraznější investicí, která během končícího volebního období zahýbala Vrchlabím. Nejvíce peněz směřovalo do průmyslové zóny u továrny Škodovky, kde se vyrábějí převodovky. Vláda na ni vyčlenila 551 milionů korun.

Na investicích do průmyslové zóny se podílejí stát, Královéhradecký a Liberecký kraj a Město Vrchlabí. Využily se především na silniční infrastrukturu. Za 465 milionů korun vzniklo osm dopravních staveb. Dalších 200 milionů spolkly investice do vnitřní zóny, na kterých se podílely 125 miliony stát a 75 město Vrchlabí. Výstavbě moderní evropské továrny škodovky musel ustoupit původní fotbalový stadion, zcela nový vyrostl ve Vejsplaších.

V rámci první etapy rozšíření průmyslové zóny ve Vrchlabí bylo zrekonstruováno 14,5 kilometru silnic a vybudován nový most ve Vrchlabí na silnici I/14. Druhá etapa zahrnovala rekonstrukci 9,3 km silnic první, druhé a třetí třídy, které jsou součástí zásobovací trasy mezi jednotlivými závody Škoda Auto.

„Škodovka zvažovala, jestli závod ve Vrchlabí dál bude. Rozhodnutí, že investuje do výroby převodovek, bylo pro město zcela zásadní,“ připomněl starosta Vrchlabí Jan Sobotka. „Bez téhle továrny, ve které našla zaměstnání tisícovka lidí, by bylo Vrchlabí úplně jiným městem,“ připustil.

Vrchlabské radnici se naopak nedaří využít průmyslovou zónu Lánovskou ve směru do Trutnova. „Sedmihektarovou plochu bychom chtěli nabídnout pro střední podnikání, ale zatím jsme se nikam neposunuli. To je náš nedostatek, území je nevzhledné,“ uznal starosta.

Vyčištěný, vylepšený, ale ne ke koupání
Zklamání přinesla lidem situace s přírodní vodní plochou Kačák, oblíbenou letní destinací. Město investovalo do vylepšení prostředí přes 10 milionů korun. Vypustilo a odbahnilo rybník, nově ho napustilo. A ejhle, nikdo se v něm nekoupe.

V čisté vodě se objevily cerkárie, které se přemnožily na více místech v republice a parazitují na vodních plžích. Voda v Kačáku proto není vhodná ke koupání. „Je to pro mě velké zklamání,“ poznamenal Sobotka. „Tenhle problém nás potkal v nejméně vhodném období, kdy jsme rybník kompletně vyčistili. Dopředu jsme netušili, že k tomu dojde. Přesto bych považoval za chybu, pokud bychom k rekonstrukci nepřistoupili. Vzhled areálu a okolí se podařilo výrazně vylepšit. Lidé ovšem ztratili důvěru koupat se tam ve vodě,“ konstatoval. Kvůli řešení situace vysadí do rybníku rybí obsádku.

Krytý bazén i kulturní triangl
Výrazně se posunula situace s dlouhodobě plánovaným krytým bazénem ve Vejsplaších vedle Kačáku. Jeho výstavba má stát 130 milionů korun a město na něj spoří od roku 2016. „Jsme v poslední fázi před výběrovým řízením na stavbu. Vybrali jsme dodavatele pro projektovou dokumentaci ke stavebnímu povolení a výběru zhotovitele. Stavební povolení bychom měli mít v polovině příštího roku,“ objasnil starosta aktuální stav.

Radnice se zabývá také rozhýbaným kulturním děním ve městě. Disponuje studií na kulturní triangl s využitím budovy bývalého kina a vybudováním divadla a nového objektu ZUŠ.

V říjnových volbách budou lidé ve Vrchlabí vybírat nezvykle pouze ze tří subjektů: Zvonu, Volby pro město a Vrchlabí do toho! V minulých komunálních volbách v roce 2014 kandidovalo osm stran či hnutí.

Převzato z Krkonošského deníku

Autor: Miroslav Sazeček