Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Aktuality ČISTOTA, NEJEN PŮL ZDRAVÍ, i radost z pohybu

ČISTOTA, NEJEN PŮL ZDRAVÍ, i radost z pohybu

4. 4. 2019

Dostal se mi na stůl úkol zpracovat článek na téma čistota obce a teprve až teď si uvědomuji, jak je to předmět široký a především subjektivní. Pod slovem „čistota“ si totiž představuje každý opravdu něco jiného, pročež začnu tak trochu od lesa. Tedy lépe řečeno od Neapole. 

ČISTOTA, NEJEN PŮL ZDRAVÍ, i radost z pohybu

ČISTOTA, NEJEN PŮL ZDRAVÍ, i radost z pohybu

V listopadu loňského roku jsem navštívila toto velmi rozporuplné italské město. Nebudu tu podrobně rozebírat poklady ukryté v neapolském podzemí, nádherné chrámy a muzea, ale půjdu rovnou k věci – k pověstnému neapolskému bordelu. První optický vjem byl, upřímně řečeno, šokující, a tak první myšlenka, která mně hned vytanula na mysli, byla. „Tak tohle by mi u nás v obci fakt neprošlo, to ani náhodou!!!“. Hnijící kontejnery, okolí popelnic zavalené odpadky tak, že pomalu blokovaly celou ulici, rádoby okrasné květináče s palmami do půl metru zasypané směskou typu „radějianinevědět“. Těžko se samozřejmě můžeme srovnávat s tak velkým městem, ale jde právě o tu subjektivitu. Jižní Italové to tak prostě neberou a víte co? Po prvních pár hodinách vás postihne cosi jako provozní slepota a  zprvu tak do očí bijící nepořádek najednou jakoby dostal magický plášť a zmizel. Přestanete ho vnímat. To samozřejmě není návod, kterým bychom se měli jako starostové řídit při vyřizování stížností a péči o čistotu obce – „Paní Nováková, prostě se na ten bordel nedívejte, a on sám zmizí“.
Známou pravdou ale je, že i když udržovat pořádek je starostí obce, bez odpovědného přístupu obyvatel to prostě nejde. Technická četa by totiž nemusela opravdu dělat celý den nic jiného než hodinu co hodinu sbírat střepy kolem kontejnerů nebo zametat vajgly na autobusových zastávkách. A upřímně řečeno, v dnešní době s tak neskutečně nízkou nezaměstnaností a vysoce placenými zaměstnanci například automobilových fabrik, prostě jako obce nejsme konkurenceschopní, nemáme ani dost lidí na veřejně prospěšné práce a v dohledné době je ani neseženeme, ani nezaplatíme. 
Jednou z možností je zmobilizovat obyvatele a nadchnout je pro nejrůznější akce. Může se jednat o „Ukliďme Česko“ nebo „Den Země“, u  nás konkrétně probíhá na jaře také čištění řeky Úpy, ale mohou to být i akce zaměřené na menší lokality, kde se udělá táborák, koupí buřty a „místňáci“ si uklidí své dvorky. Na silně exponovaných místech jsme nainstalovali kamerový systém, který již několikrát pomohl při identifikaci některých padouchů a navíc má velmi silnou preventivní funkci. Díky moderním technologiím se také zrychlil proces hlášení přestupků. Občanům jsme nabídli mobilní aplikaci, pomocí níž mohou nedostatky mobilním telefonem nafotit a nahlásit rovnou na úřad, což také odpovědně činí.  
Na závěr bych však toto sanitární téma chtěla shrnout ve čtyřech stručných bodech.
1) Každý musí začít sám u sebe – než si půjdu stěžovat starostovi, nejprve si zametu před vlastním prahem. Doslova.  
2) „Lavinový efekt“ je v obcích obzvláště silný. Zakoupí-li si jeden člověk před dům hezkou lavičku a do oken dá muškáty, příští sezónu si můžete být jistí, že ještě hezčí, ještě barevnější a ještě větší muškáty bude mít některý ze sousedů. Prostě Naši furianti v praxi jak vystřižení. 
3) Starosta by NIKDY neměl naslouchat knížecím radám typu  - „To tam ani nesázejte, ty nové lavičky tam nedávejte, no a v žádném případě žádný altán, budou se tam scházet divný lidi a stejně to tam všechno zničej!“. Naopak. Dle mých zkušeností v našem městysi si lidé hezky upravených ploch váží a konečně se začali scházet i venku na pokec jako za starých časů. Jasně že se občas objeví nějaký vandal, ale v poměru s normální většinou těch, kteří mají z hezky upravené obce radost, je to zanedbatelné procento. 
4) Stokrát se také vyplatí třeba tzv. na dohodu zaměstnat pár seniorů, aby večer projeli obec třeba na kole a porozhlédli se na dětských hřištích. Jednak se budou cítit potřební a jednak máte z první ruky info, kde kdo co vyhodil (díky obecní drbárně se obvykle dozvíte také, proč to vyhodil, kolik to stálo a sto dalších špionážních údajů….).
Každopádně, uklizená a vyšňořená obec je vizitkou každého starosty, no a starostky obzvláště. 

Mgr. Lucie POTŮČKOVÁ, starostka městyse MLADÉ BUKY

Autor: Miroslav Sazeček