Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Zvyšování úrovně vzdělávání v Karlovarském kraji

Zvyšování úrovně vzdělávání v Karlovarském kraji

17. 8. 2023

Nedostatek kvalifikovaných učitelů na základních a středních školách je jedním z dlouhodobých problémů, se kterým se náš kraj trápí. Mnoho ambiciózních absolventů středních škol odchází za studiem pryč z regionu a málokdy se vrátí zpět. Právě tito mladí lidé jsou budoucností našeho kraje, ale pokud chceme, aby se vraceli, musíme zde vytvořit stabilní zázemí pro jejich děti - kvalitní školství.

Zvyšování úrovně vzdělávání v Karlovarském kraji

Zvyšování úrovně vzdělávání v Karlovarském kraji

Kraj se tento problém snaží již nějakou dobu efektivně řešit. Již několik let vyplácí budoucím studentům pedagogiky vysokoškolská stipendia, která ulehčují finančně náročný vysokoškolský život. K tomu se již od roku 2020 udělují nově nastupujícím učitelům náborové motivační příspěvky ve výši 200 000 korun, čímž zvyšuje atraktivitu navrácení se do regionu a nástupu do zaměstnání.

 

Nejnovější zprávou ohledně naší snahy zlepšit vzdělání v kraji je spolupráce s Pedagogickou fakultou Západočeské univerzity. Individuální dotace zabezpečí výuku nekvalifikovaných učitelů prvního stupně základních škol. Díky prostředkům od kraje bude zajištěno studium pro 80 studentů ve 3 ročnících. Výuka bude probíhat kombinovaně na pracovišti Západočeské univerzity v Chebu. Studenti tudíž nebudou muset dojíždět až do Plzně, čímž spíše zůstanou v regionu a posílí naše školství. Těšíme se na to, až uvidíme, jak kvalita vzdělávání v našem kraji poroste.

Autor: Daniel Stark